Çağdaş Arap Düşüncesinde Yeniden Yapılanma

Çağdaş Arap Düşüncesinde Yeniden Yapılanma

Yayınevi : Mana Yayınları
Orjinal Adı : Vichetü nazar: Nahve i `âdâti binâ`i kadâya’l-fikri’l- `Arabî
Kategori : İnceleme - Araştırma
Yazar :
Muhammed Abid el-Cabiri
Muhammed Abid el-Cabiri
Çevirmen : Ali İhsan Pala - Mehmet Şirin Çıkar
Orjinal Dili : Arapça
Basım : 1. Basım / Şubat 2020
Sayfa Sayısı : 239
Liste Fiyatı : 44 TL
ISBN : 978-605-2339-26-8
Çağdaş Arap Düşüncesinde Yeniden Yapılanma Kitabını Babil ile satın al Çağdaş Arap Düşüncesinde Yeniden Yapılanma Kitabını İdefix ile satın al Çağdaş Arap Düşüncesinde Yeniden Yapılanma Kitabını Dnr ile satın al Çağdaş Arap Düşüncesinde Yeniden Yapılanma Kitabını Pandora ile satın al Çağdaş Arap Düşüncesinde Yeniden Yapılanma Kitabını Kitap Yurdu ile satın al

Tanıtım Yazısı

Bu kitaptaki metinler, mevcut güncemizin dinamiğini oluşturan kavram ve tasavvurların, realiteyle uyum sağlayacak şekilde yeniden yapılandırılması amacıyla gözden geçirilmesi konusunda bir yöntem önermektedir. Bugün dünyanın geçirmekte olduğu aşama, derin ve örneği bulunmayan bir değişime tanık olmakta. Bu değişimde; gelecek, geçmişle ya da şimdiyle değil, bizzat geleceğin kendisiyle, kendi potansiyelleri ve insanoğlunun bu potansiyelleri kullanmasıyla şekillenecektir.
Bugün geleceğin planlanması, olup bitene göre değil, olması beklenene göre gerçekleştirilmektedir. Şu halde, projeleri en büyük başarı şansına sahip olan “gelecek tasavvuru”, kendi referansını bizzat geleceğe ve onun imkânlarına dayandıran tasavvurdur. Bu, kesinlikle, uğruna mücadele ettiğimiz hedef ve beklentilerden vazgeçmek anlamına gelmemektedir; tam aksine, aynı hedefler uğruna mücadele için başka bir aşamaya geçiştir. Bunu da, geçmiş ve onun hülyalarından değil, gelecek ve onun imkânlarından esinlenen adımlar ve ufuklarla gerçekleştirmek arzusundayız.
Bu metinler, aslında bağımsız birer makale olarak yayımlanmak üzere hazırlanmış; her biri “tek başına yeterli olmasına” rağmen, içerik bakımından birbirini tamamlayan bir dizi oluşturmaları başlangıçtan itibaren tasarlanmıştır. O halde bu kitapta yer alan metinler (veya bölümler), çağdaş Arap-İslam düşüncesi sorunlarındaki ideolojik "mezhepçi" yönü "yapı bozumu"na tâbi tutmak ve "yeniden yapılandırmak" yolunda bir bakış açısı olarak adlandırılabilir.

Yeni Çıkan Kitaplar

İBN TEYMİYYE
İBN TEYMİYYE
Yetkin Düşünce Sayı 14 - Söylemden Eyleme Dil Problemi
Yetkin Düşünce Sayı 14 - Söylemden Eyleme Dil Problemi
Müslümanların Engizisyonu - 1
Müslümanların Engizisyonu - 1
Ramazanın Gölgesinde
Ramazanın Gölgesinde
Yeni Mutezililer
Yeni Mutezililer

Kitap hakkında teknik bilgiler.

İlk Çıkış : Şubat 2020
Cilt : Amerikan Bristol 230 gr.
Kağıt : Enso Creamy 60 gr.
Boyut : 15 cm x 23 cm
Kelimeler : ,