Anayasal Meşruiyet

Anayasal Meşruiyet

Üst yazı : Çağdaş İslam Siyaset Sisteminde
Alt Yazı : S.Arabistan Krallığı ve İran İslam Cumhuriyeti Karşılaştırmalı İncelemesi
Yayınevi : Mana Yayınları
Orjinal Adı : eş-Şerı`ıyyetü`d Düsturiyye fi`l Enzımeti`s Siyasiyyeti`l İslamiyyeti`l Muasıra
Kategori : Düşünce
Yazar :
Ahmet El Katip
Ahmet El Katip
Çevirmen : Sümeyra Özkan
Orjinal Dili : Arapça
Basım : 1. Basım / Temmuz 2013
Sayfa Sayısı : 288
Liste Fiyatı : 32 TL
ISBN : 978-605-5793-82-1
Anayasal Meşruiyet Kitabını Babil ile satın al Anayasal Meşruiyet Kitabını İdefix ile satın al Anayasal Meşruiyet Kitabını Dnr ile satın al Anayasal Meşruiyet Kitabını Pandora ile satın al Anayasal Meşruiyet Kitabını Kitap Yurdu ile satın al

Tanıtım Yazısı

Elinizdeki bu kitabın amacı Arap baharının karşısında yer alan mezhepçilik ve baskıcılık isimli iki düğümün çözümüne katkı sağlamaktır.
 
Baskıcı rejimler karşısında sessiz kalan Arap halkı uzunca bir süreden sonra adalet, özgürlük ve demokrasi talebiyle bu sessizliğini bozarak, dinî bir kisveye bürünüp demokrasiyi ve anayasal meşruiyete dayanmayı reddeden baskıcı rejimlerin karşısında şaha kalkar.
 
İstedikleri, diktatör ve baskıcı rejimlerin benimsediği hizipçi ve mezhepsel yöntemler doğmadan önce var olan ve Hulefa-i Raşidin dönemindeki ilk İslamî Siyasi düşünceyi temsil eden meşruiyetin geri gelmesidir.
 
Ancak, (Sünni ve Şii) siyasi düşünce yapısında bu anayasal meşruiyete geri dönülmesine rağmen, güya, İslam Şiarını yükseltmeyi düstur edinen bazı sistemler, mezhepsel düşüncelere bağlı kalmak, demokrasiye mukabil uydurma bir dinî meşruiyete sahip olmak ve halk üzerindeki meşru olmayan egemenliklerini devam ettirmek için iç çatışmalar ve mezhepsel ayrılıklar çıkarma konusunda ısrarlarını sürdürmekteler. 
 
Bu kitap, dinî meşruiyet taraftarlarına karşı anayasal meşruiyeti yerleştirmeye çalışmakta ve imamet–hilafet teorilerinden uzaklaşarak anayasal meşruiyet yönünde gelişen ortak aklın gölgesinde sönmekte olan vehme dayalı tarihsel-mezhepsel ihtilafların yapaylığına vurgu yapmaktadır.

Yeni Çıkan Kitaplar

İBN TEYMİYYE
İBN TEYMİYYE
Yetkin Düşünce Sayı 14 - Söylemden Eyleme Dil Problemi
Yetkin Düşünce Sayı 14 - Söylemden Eyleme Dil Problemi
Müslümanların Engizisyonu - 1
Müslümanların Engizisyonu - 1
Ramazanın Gölgesinde
Ramazanın Gölgesinde
Yeni Mutezililer
Yeni Mutezililer

Kitap hakkında teknik bilgiler.

İlk Çıkış : Temmuz 2013
Cilt : Amerikan Bristol 230 gr.
Kağıt : Enzo Creamy 60
Boyut : 13,5 cm x 21 cm
Kelimeler : anayasal, meşruiyet, çağdaş, islam, siyaset, sistem, arabistan, kırallık, iran, cumhuriyet, karşılaştırma, inceleme, ahmet el katip, anayasa, devlet, islam devleti, yönetim, imamet, anayasa, arabistan,