Arap Aklının Oluşumu

Arap Aklının Oluşumu

Yayınevi : Mana Yayınları
Orjinal Adı : Tekvinü`l-Akli`l-Arabi
Kategori : İnceleme - Araştırma
Yazar :
Muhammed Abid el-Cabiri
Muhammed Abid el-Cabiri
Çevirmen : İbrahim Akbaba
Orjinal Dili : Arapça
Basım : 1. Basım / Eylül 2019
Sayfa Sayısı : 432
Liste Fiyatı : 55 TL
ISBN : 978-605-2339-24-4
Arap Aklının Oluşumu Kitabını Babil ile satın al Arap Aklının Oluşumu Kitabını İdefix ile satın al Arap Aklının Oluşumu Kitabını Dnr ile satın al Arap Aklının Oluşumu Kitabını Pandora ile satın al Arap Aklının Oluşumu Kitabını Kitap Yurdu ile satın al

Tanıtım Yazısı

Bu kitap, “Arap-İslâm kültür tarihinin incelenmesine bir başlangıç ve yine “Arap-İslâm Aklı’nın tabiatının ve işleyiş mekanizmalarının incelenmesine bir giriş teşkil etmesi arzusuyla yazılmıştır. Başlangıçta iki kısımlık tek kitap olarak düşünülen, sonra iki daha sonra da dört kitaplık bir seriye dönüşen “Arap Aklının Eleştirisi” serisinin ilk kitabı elinizdeki Arap Aklının Oluşumu’dur. Diğerleri sırayla; Arap Aklının Yapısı, Arap Siyasal Aklı ve Arap Ahlaki Aklı.  
***
Aklın eleştirilmesi, her yeniden yapılanma projesinin öncelikli ve ayrılmaz bir parçasını oluşturur. İşleyiş biçimi, kavramları, genel tasavvurları ve dünya görüşü kapsamlı bir şekilde yeniden ele alınmamış bir akılla bu yeniden yapılanmayı gerçekleştirmek mümkün değildir.
Geçen yüzyıl içinde, çeşitli dallarıyla Arap kültürüne dair düşünce, görüş ve “teoriler” temellendirilmiş, bu kültürün tarihine dair belirli okuyuş biçimleri resmîleşmiştir. Bu okuyuşlar ya oryantalistçedir, ya selefî bir mantığa ya da ulusçu veya solcu bir yaklaşıma sahiptir ve hepsini yönlendiren temel saik ya geçmişteki numunelerdir veya konjonktürel ve ideolojik diyebileceğimiz panikten doğan işgüzarlıklardır. Bu tür amaçlarla yapılan çalışmalar bu yüzden ya önceden belli bazı şeylerin “keşfedilmesi” ya da bunların “kanıtlanabilmesi” dışındaki hususlara ilgi göstermemiştir. Bizim burada kastettiğimiz Arap Aklı, bir yandan Arap kültürü içinde oluşan, bir taraftan da bu kültürü bizzat üretmiş ve üretmekte olan akıl olunca, arzu edilen ya da en azından gerçekleşmesini bizim arzu ettiğimiz eleştiri hareketi, yaygın ve egemen okuyuş biçimlerini aşabilmeli, çeşitli şubeleriyle Arap-İslâm kültürünün verilerine yeni bir gözle bakmalı, hakim görüşün yorumlarıyla sınırlanmamalıdır. Dolayısıyla bu projenin kendini adadığı zor görev, ilk olarak Arap-İslâm kültür tarihine yeniden göz atmak sonra da Arap Aklı’nın yapısı ve işleyiş mekanizması hakkında düşünmeye başlamaktır.
.
 

Yeni Çıkan Kitaplar

İBN TEYMİYYE
İBN TEYMİYYE
Yetkin Düşünce Sayı 14 - Söylemden Eyleme Dil Problemi
Yetkin Düşünce Sayı 14 - Söylemden Eyleme Dil Problemi
Müslümanların Engizisyonu - 1
Müslümanların Engizisyonu - 1
Ramazanın Gölgesinde
Ramazanın Gölgesinde
Yeni Mutezililer
Yeni Mutezililer

Kitap hakkında teknik bilgiler.

İlk Çıkış : Eylül 2019
Cilt : Amerikan Bristol 230 gr.
Kağıt : Enso Creamy 60 gr.
Boyut : 15 cm x 23 cm
Kelimeler : Arap, Akıl, İlim, Siyaset, Tedvin Hareketi, Bedevi,