Zen

Zen

Yayınevi : Mana Yayınları
Orjinal Adı : Kadın
Kategori : İnceleme - Araştırma
Yazar :
Cemile Kadivar
Cemile Kadivar
Çevirmen : Asiye Tığlı
Orjinal Dili : Farsça
Basım : 1. Basım / Aralık 2014
Sayfa Sayısı : 168
Liste Fiyatı : 22 TL
ISBN : 978-605-5793-96-8
Zen Kitabını Babil ile satın al Zen Kitabını İdefix ile satın al Zen Kitabını Dnr ile satın al Zen Kitabını Pandora ile satın al Zen Kitabını Kitap Yurdu ile satın al

Tanıtım Yazısı

Toplumda kadının yeri-rolü-statüsü tartışılır öteden beri. Genellikle de, ezildiği, erkek tarafından baskı altına alındığı ve konumunu yitirdiği tespiti yapılır. Çocuklar da buna eklenerek erkek egemen toplumun zulüm tablosu çıkarılır.
 
Kur’an’da ve İlk dönem İslamı’nda bulunmayan bu kadın karşıtı söylem bir cinsiyet meselesi olarak sınırlanınca, kadın erkek karşı karşıya getirilir ve dar alanda anlamsız ve sonuçsuz bir cinsiyet mücadelesi başlar çözüm için. Oysa anlamlı ve etkin bir girişim için sorunun ve kaynağının doğru tespit edilmesi gerekir.
 
İranlı yazar Cemile Kadivar, tam da bunu yapıyor. Atasözleri, deyimler ve şiirleri inceleyerek özelde İran, genelde ise İslam toplumlarında tezahürlerini ortaya koyduğu sorunun, bir kültür sorunu olduğunu tespit ediyor. Kadın karşıtı söylem olarak gündemleşen problemin temelinde ise israiliyat olduğunu Kitab-ı Mukaddes’ten yaptığı alıntılarla kaydediyor.

Yeni Çıkan Kitaplar

İBN TEYMİYYE
İBN TEYMİYYE
Yetkin Düşünce Sayı 14 - Söylemden Eyleme Dil Problemi
Yetkin Düşünce Sayı 14 - Söylemden Eyleme Dil Problemi
Müslümanların Engizisyonu - 1
Müslümanların Engizisyonu - 1
Ramazanın Gölgesinde
Ramazanın Gölgesinde
Yeni Mutezililer
Yeni Mutezililer

Kitap hakkında teknik bilgiler.

İlk Çıkış : Aralık 2014
Cilt : Amerikan Bristol 230 gr.
Kağıt : Enzo Creamy 60 gr.
Boyut : 13,5 cm x 21 cm
Kelimeler : zen, kadın, kültür, israiliyat, toplum, siyaset, islam, gıybet, riya, çıkarcılık, fırsatçılık, tevazu, itaat, otoriterlik, ataerkil, belkıs, saba, zehra, humeyni, melike, kaçarlar, cemile kadivar,