Körfez`den Notlar

Körfez`den Notlar

Yayınevi : Mana Yayınları
Kategori : İnceleme - Araştırma
Yazar :
Feyza Gümüşlüoğlu
Feyza Gümüşlüoğlu
Basım : 1. Basım / Ekim 2019
Sayfa Sayısı : 256
Liste Fiyatı : 30 TL
ISBN : 978-605-2339-30-5
Körfez`den Notlar Kitabını Babil ile satın al Körfez`den Notlar Kitabını İdefix ile satın al Körfez`den Notlar Kitabını Dnr ile satın al Körfez`den Notlar Kitabını Pandora ile satın al Körfez`den Notlar Kitabını Kitap Yurdu ile satın al

Tanıtım Yazısı

Basra Körfezi, İran Körfezi, Arap Körfezi… Farklı aktörler tarafından farklı adlandırılan ve bulunduğu coğrafya gereği her dönem sıcak olan Körfez’de sular, son yıllarda belki de hiç olmadığı kadar ısındı. 2011’de başlayan Arap Baharı Körfez’i doğrudan etkilemiş olmasa bile, etkisi altına aldığı ülkeler ve özellikle Müslüman Kardeşler üzerinden Körfez’deki komşuları da karşı karşıya getirdi. Türkiye’nin Katar ile ilişkileri bu dönem güçlenirken, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan ile arası açıldı.
Bu kitap, altı sene boyunca bizzat bölgede, Katar’da yaşamış bir gazetecinin gözlemleri, yıllar içerisinde tuttuğu notlar ve tanıklıklar ışığında son dönemde suların daha da ısındığı Körfez’in dününü ve bugününü anlamaya ışık tutuyor.
Sahadan yazılmış olan kitapta Körfez ülkelerinin siyasi tarihi, iç içe geçmiş kabile bağları, kültürel kodlar, benzerlikler ve farklılıklar da dikkate alınarak detaylı bir biçimde özetlenmeye çalışılırken, aynı zamanda yakın geçmişte yaşanan ve Körfez gündeminde öne çıkan önemli konulara ilişkin Gümüşlüoğlu’nun yıllar içinde kaleme aldığı yazıla bilhassa bölgeyi çalışanlar için önemli bir arşiv niteliği taşıyor.
Kitabın ilk bölümünde inci avcılığından petrol ekonomisine, Körfez ülkelerinin iktisadi ve siyasi tarihi sunuluyor. İkinci bölümde ise bu tarihsel arka plan eşliğinde yazarın daha güncel makaleleri ve analizleri yer alıyor.

Benzer Kitaplar

Başka İnançlılar İçin İslam
Başka İnançlılar İçin İslam
İslam ve Siyaset
İslam ve Siyaset
Nebevi Rüyaların Ravisi Hz. Muhammed
Nebevi Rüyaların Ravisi Hz. Muhammed
Despotizmin Doğası Köleliğin İflası
Despotizmin Doğası Köleliğin İflası

Kitap hakkında teknik bilgiler.

İlk Çıkış : Ekim 2019
Cilt : Amerikan Bristol 230 gr.
Kağıt : Enso Creamy 60 gr.
Boyut : 13,5 x 21
Kelimeler : Körfez, Arap Yarımadası, Hazariler, Bedeviler, Asabiyet, Petrol, İhvan, Kadın, Mezhep, Çöl, Kapitalizm, Poligami, Suudi Arabistan, Devrim, İnci Avcılığı, Katar, Dünya Kupası, Abu Dabi, BAE, Zorunlu Askerlik, Mısır, Şeyh Selman El-Avde, Tıme Dergisi, 15 Temmuz, Hasan Ahmed el-Dıkkî, İran, Cemal Kaşıkçı, Evlilik,