Anayasal Mesruiyet

Anayasal Mesruiyet

Üst yazı : Çagdas Islam Siyaset Sisteminde
Alt Yazı : S.Arabistan Kralligi ve Iran Islam Cumhuriyeti Karsilastirmali Incelemesi
Yayınevi : Mana Yayınları
Orjinal Adı : es-Seri`iyyetü`d Düsturiyye fi`l Enzimeti`s Siyasiyyeti`l Islamiyyeti`l Muasira
Kategori : Düşünce
Yazar :
Ahmet El Katip
Ahmet El Katip
Çevirmen : Sümeyra Özkan
Orjinal Dili : Arapça
Basım : 1. Basım / Ekim 2013
Sayfa Sayısı : 288
Liste Fiyatı : 190 TL
ISBN : 978-605-5793-82-1
Anayasal Mesruiyet Kitabını TeklifKitap ile satın al Anayasal Mesruiyet Kitabını İdefix ile satın al Anayasal Mesruiyet Kitabını Dnr ile satın al Anayasal Mesruiyet Kitabını Pandora ile satın al Anayasal Mesruiyet Kitabını Kitap Yurdu ile satın al

Tanıtım Yazısı

Elinizdeki bu kitabin amaci Arap baharinin karsisinda yer alan mezhepçilik ve baskicilik isimli iki dügümün çözümüne katki saglamaktir.
 
Baskici rejimler karsisinda sessiz kalan Arap halki uzunca bir süreden sonra adalet, özgürlük ve demokrasi talebiyle bu sessizligini bozarak, dinî bir kisveye bürünüp demokrasiyi ve anayasal mesruiyete dayanmayi reddeden baskici rejimlerin karsisinda saha kalkar.
 
Istedikleri, diktatör ve baskici rejimlerin benimsedigi hizipçi ve mezhepsel yöntemler dogmadan önce var olan ve Hulefa-i Rasidin dönemindeki ilk Islamî Siyasi düsünceyi temsil eden mesruiyetin geri gelmesidir.
 
Ancak, (Sünni ve Sii) siyasi düsünce yapisinda bu anayasal mesruiyete geri dönülmesine ragmen, güya, Islam Siarini yükseltmeyi düstur edinen bazi sistemler, mezhepsel düsüncelere bagli kalmak, demokrasiye mukabil uydurma bir dinî mesruiyete sahip olmak ve halk üzerindeki mesru olmayan egemenliklerini devam ettirmek için iç çatismalar ve mezhepsel ayriliklar çikarma konusunda israrlarini sürdürmekteler. 
 
Bu kitap, dinî mesruiyet taraftarlarina karsi anayasal mesruiyeti yerlestirmeye çalismakta ve imamet–hilafet teorilerinden uzaklasarak anayasal mesruiyet yönünde gelisen ortak aklin gölgesinde sönmekte olan vehme dayali tarihsel-mezhepsel ihtilaflarin yapayligina vurgu yapmaktadir.

Yeni Çıkan Kitaplar

Despotizmin Dogasi Köleligin Iflasi
Despotizmin Dogasi Köleligin Iflasi
Şiilerin Gözüyle Sünniler
Şiilerin Gözüyle Sünniler
Resmi Dini Söylemin Elestirisi
Resmi Dini Söylemin Elestirisi
MÜRTED
MÜRTED
Yetkin Düşünce Sayı 25 - SİYONİZM
Yetkin Düşünce Sayı 25 - SİYONİZM

Kitap hakkında teknik bilgiler.

İlk Çıkış : Temmuz 2013
Cilt : Amerikan Bristol 230 gr.
Kağıt : Enzo Creamy 60
Boyut : 13,5 cm x 21 cm
Kelimeler : anayasal, mesruiyet, çagdas, islam, siyaset, sistem, arabistan, kirallik, iran, cumhuriyet, karsilastirma, inceleme, ahmet el katip, anayasa, devlet, islam devleti, yönetim, imamet, anayasa, arabistan,