Arap Aklinin Olusumu

Arap Aklinin Olusumu

Yayınevi : Mana Yayınları
Orjinal Adı : Tekvinü`l-Akli`l-Arabi
Kategori : İnceleme - Araştırma
Yazar :
Muhammed Abid el-Cabiri
Muhammed Abid el-Cabiri
Çevirmen : İbrahim Akbaba
Orjinal Dili : Arapça
Basım : 2. Basım / Ekim 2022
Sayfa Sayısı : 432
Liste Fiyatı : 160 TL
ISBN : 978-605-2339-24-4
Arap Aklinin Olusumu Kitabını İdefix ile satın al Arap Aklinin Olusumu Kitabını Dnr ile satın al Arap Aklinin Olusumu Kitabını Pandora ile satın al Arap Aklinin Olusumu Kitabını Kitap Yurdu ile satın al Arap Aklinin Olusumu Kitabını Google Play Kitaplar ile satın al

Tanıtım Yazısı

Bu kitap, “Arap-Islâm kültür tarihinin incelenmesine bir baslangiç ve yine “Arap-Islâm Akli’nin tabiatinin ve isleyis mekanizmalarinin incelenmesine bir giris teskil etmesi arzusuyla yazilmistir. Baslangiçta iki kisimlik tek kitap olarak düsünülen, sonra iki daha sonra da dört kitaplik bir seriye dönüsen “Arap Aklinin Elestirisi” serisinin ilk kitabi elinizdeki Arap Aklinin Olusumu’dur. Digerleri sirayla; Arap Aklinin Yapisi, Arap Siyasal Akli ve Arap Ahlaki Akli.  
***
Aklin elestirilmesi, her yeniden yapilanma projesinin öncelikli ve ayrilmaz bir parçasini olusturur. Isleyis biçimi, kavramlari, genel tasavvurlari ve dünya görüsü kapsamli bir sekilde yeniden ele alinmamis bir akilla bu yeniden yapilanmayi gerçeklestirmek mümkün degildir.
Geçen yüzyil içinde, çesitli dallariyla Arap kültürüne dair düsünce, görüs ve “teoriler” temellendirilmis, bu kültürün tarihine dair belirli okuyus biçimleri resmîlesmistir. Bu okuyuslar ya oryantalistçedir, ya selefî bir mantiga ya da ulusçu veya solcu bir yaklasima sahiptir ve hepsini yönlendiren temel saik ya geçmisteki numunelerdir veya konjonktürel ve ideolojik diyebilecegimiz panikten dogan isgüzarliklardir. Bu tür amaçlarla yapilan çalismalar bu yüzden ya önceden belli bazi seylerin “kesfedilmesi” ya da bunlarin “kanitlanabilmesi” disindaki hususlara ilgi göstermemistir. Bizim burada kastettigimiz Arap Akli, bir yandan Arap kültürü içinde olusan, bir taraftan da bu kültürü bizzat üretmis ve üretmekte olan akil olunca, arzu edilen ya da en azindan gerçeklesmesini bizim arzu ettigimiz elestiri hareketi, yaygin ve egemen okuyus biçimlerini asabilmeli, çesitli subeleriyle Arap-Islâm kültürünün verilerine yeni bir gözle bakmali, hakim görüsün yorumlariyla sinirlanmamalidir. Dolayisiyla bu projenin kendini adadigi zor görev, ilk olarak Arap-Islâm kültür tarihine yeniden göz atmak sonra da Arap Akli’nin yapisi ve isleyis mekanizmasi hakkinda düsünmeye baslamaktir.
.
 

Yeni Çıkan Kitaplar

YETIM MUHAMMED
YETIM MUHAMMED
METAVERSE & GERÇEK ZAMANLI SANAL YASAM
METAVERSE & GERÇEK ZAMANLI SANAL YASAM
Yetkin Düsünce Sayi 20 - Kur`an ve Tarihsellik Tartismalari
Yetkin Düsünce Sayi 20 - Kur`an ve Tarihsellik Tartismalari
Kur`an ve Yasam Arasinda Kadin
Kur`an ve Yasam Arasinda Kadin
Yetkin Düsünce Sayi 19 - Dini Gruplar ve Cemaatler
Yetkin Düsünce Sayi 19 - Dini Gruplar ve Cemaatler

Kitap hakkında teknik bilgiler.

İlk Çıkış : Ekim 2019
Cilt : Amerikan Bristol 230 gr.
Kağıt : Enso Creamy 60 gr.
Boyut : 15 cm x 23 cm
Kelimeler : Arap, Akil, Ilim, Siyaset, Tedvin Hareketi, Bedevi,