Arap-Islam Medeniyetinde Entelektüeller

Arap-Islam Medeniyetinde Entelektüeller

Alt Yazı : Ibn Hanbel Mihnesi & Ibn Rüsd`ün Çilesi
Yayınevi : Mana Yayınları
Orjinal Adı : el-Müseqqafûn fî`l-Hadarati`l-Arabiyye / Mihnet-ü Ibn Hanbel ve Nekbet-ü Ibn Rüsd
Kategori : Düşünce
Yazar :
Muhammed Abid el-Cabiri
Muhammed Abid el-Cabiri
Çevirmen : Numan KONAKLI
Orjinal Dili : Arapça
Basım : 1. Basım / Ekim 2019
Sayfa Sayısı : 214
Liste Fiyatı : 190 TL
ISBN : 978-605-66665-7-5
Arap-Islam Medeniyetinde Entelektüeller Kitabını TeklifKitap ile satın al Arap-Islam Medeniyetinde Entelektüeller Kitabını İdefix ile satın al Arap-Islam Medeniyetinde Entelektüeller Kitabını Dnr ile satın al Arap-Islam Medeniyetinde Entelektüeller Kitabını Pandora ile satın al Arap-Islam Medeniyetinde Entelektüeller Kitabını Kitap Yurdu ile satın al Arap-Islam Medeniyetinde Entelektüeller Kitabını Google Play Kitaplar ile satın al

Tanıtım Yazısı

“Arap-Islam medeniyetinde entelektüeller” dendiginde kimlerin bu kapsama girdigi sorusu ve bu ibarenin tekabül ettigi anlam kargasasinin olusturdugu bosluk Cabiri’yi zorunlu bir baslangica sevk ediyor: “Entelektüel” kavramini, asli referansini buldugu Avrupa düsüncesinde bugün kendisine verilen anlami Arap-Islam kültürü dâhilinde yansitacak sekilde yeniden insa etmek. Buradan hareketle kitabin ilk ve genis bölümünü “entelektüel” kavraminin çikisi, dogdugu medeniyet içindeki anlami, filolojik ve etimolojik yapisi, kavram intikali ve yeni medeniyet içindeki karsiligini vs. açiklamaya ayiriyor. Kavram nakli ve insasini gerçeklestirildikten sonra; Arap-Islam medeniyetinde entelektüelleri, onlarin rollerini, iktidar ve siyasetle iliski durumlarini iki örnekleme ile ele aliyor; Ibn Hanbel mihnesi ve Ibn Rüsd nekbesi. 

Bu eserde yer alan üç inceleme, insani tatmin eden bir olgunluga ulastigi anlaminda degil bilakis çagdas düsünceye ait bir kavramin kültürümüzde referansinin olusturulmasi ve ona adapte edilmesi islemi için pratik bir yöntem sunmasi anlaminda örnek olarak nitelenebilir.

Biz günümüzde tümel-evrensel degerler olarak kendini dayatan çagdas modernite degerlerinin kültürel nakline yogunlasarak, bu degerleri gelenegimizde olabilecek benzerleriyle iliskilendirerek ve bizdeki moderniteye referans yapacak bir yöntemle yeniden insa ederek bu siniflama ve tavirlari asmak için çabalamanin vaktinin geldigini düsünüyoruz. Süphesiz bu, kültürümüzü üç eksenli veya üç boyutlu “içten yenileme” stratejisidir: Gelenegimizin epistemolojik elestirisi ekseni, modernitenin düsünce ve bilincimize kültürel nakli ekseni ve bizzat Avrupa modernitesini elestirme ve onun kaygan zeminlerini ve düsturlarinin göreceliligini gösterme ekseni.
Umulur ki bu eser kültür nakli ekseninde yeni ve mütevazi bir katki sunar.

Yeni Çıkan Kitaplar

Şiilerin Gözüyle Sünniler
Şiilerin Gözüyle Sünniler
Resmi Dini Söylemin Elestirisi
Resmi Dini Söylemin Elestirisi
MÜRTED
MÜRTED
Yetkin Düşünce Sayı 25 - SİYONİZM
Yetkin Düşünce Sayı 25 - SİYONİZM
Yeniden İbn Sina
Yeniden İbn Sina

Kitap hakkında teknik bilgiler.

İlk Çıkış : Şubat 2019
Cilt : Amerikan Bristol 230 gr
Kağıt : Enso Creamy 60 gr.
Boyut : 15 cm x 23 cm
Kelimeler : Arap, Islam, Entelektüel, Ahmet bin Hanbel, Ibn Rüsd, Mihne, Endülüs, Avrupa, Bireycilik, Müsâmaha, Siyâset, Ahmed el-Huzâî, Ihtilal, Süfyânî, Ehl-i Hadîs, Muâviye, Dinî Söylem, Kur`ân`in Yaratilmasi, Sünnî Inkilâb, Otorite, Burhan, Eflatun, Kadin, Sirk, Harici, Vâsil b. Atâ, Kader,