Bir Kurucu Ilke Tevhid

Bir Kurucu Ilke Tevhid

Yayınevi : Mana Yayınları
Kategori : Düşünce
Yazar :
Nuri Yılmaz
Nuri Yılmaz
Basım : 1. Basım / Aralık 2020
Sayfa Sayısı : 178
Liste Fiyatı : 110 TL
ISBN : 978-605-2339-39-8
Bir Kurucu Ilke Tevhid Kitabını TeklifKitap ile satın al Bir Kurucu Ilke Tevhid Kitabını İdefix ile satın al Bir Kurucu Ilke Tevhid Kitabını Dnr ile satın al Bir Kurucu Ilke Tevhid Kitabını Pandora ile satın al

Tanıtım Yazısı

Bu kitap tevhid ilkesinin bir ahlâk felsefesine ve bir sosyoloji ilkesine dönüsmesi durumunda ne gibi sonuçlar üretecegini göstermeye çalisan bir insa denemesidir. 
Irfan Felsefesi'nde Ibn Arabi böyle bir tesebbüste bulunmustu. Fakat cümlenin içerigi ona yeterli gelmemis ve anlam dünyasinda "tesbih - tenzih" sinirlarini asan bir farklilik olusturmustu. Selefilik'i sekillendiren Ibn Teymiyye ve ardindan gelen düsünürler de böyle bir tesebbüste bulunmuslardi ama cümleyi sosyal düzenin temel ilkesi olarak kabul etmelerine ragmen onlar; nasil bir yasam biçimi vadettigine degil, bu yasam biçimine nasil ulasilacagina (mücadele yöntemine) odaklanmislardi. Onlara göre yasam biçimi zaten hazirdi, sadece hakim olmayi bekliyordu. 
Bu kitabin tevhid cümlesini ele alis biçimi, mutasavviflarin ve selefilerin ele ahsindan farklidir. 
Bu kitap, felsefi bir metnin tüm kriterlerini yerine gelirse bir "tevhid felsefesi", ele aldigi konularda uzmanlik seviyesinde açiklamalar yapsa bir "tevhid sosyolojisi" olarak isimlendirilebilirdi. Fakat bu alandaki üretimler için bir mukaddime olmayi; bir usul sunarak önerdigi usule uygun bir düsünce insa etmeyi denemektedir.

Yeni Çıkan Kitaplar

Şiilerin Gözüyle Sünniler
Şiilerin Gözüyle Sünniler
Resmi Dini Söylemin Elestirisi
Resmi Dini Söylemin Elestirisi
MÜRTED
MÜRTED
Yetkin Düşünce Sayı 25 - SİYONİZM
Yetkin Düşünce Sayı 25 - SİYONİZM
Yeniden İbn Sina
Yeniden İbn Sina

Kitap hakkında teknik bilgiler.

İlk Çıkış : Aralık 2020
Cilt : Amerikan Bristol 230
Kağıt : 60 gr kitap kagidi
Boyut : 13,5 X 21
Kelimeler : Kurucu ilke, tevhid, ,