Din Algisi Insasinda Tarihin Araçsallastirilmasi

Din Algisi Insasinda Tarihin Araçsallastirilmasi

Yayınevi : Mana Yayınları
Kategori : İnceleme - Araştırma
Yazar :
Adnan Demircan
Adnan Demircan
Basım : 1. Basım / Aralık 2019
Sayfa Sayısı : 240
Liste Fiyatı : 180 TL
ISBN : 978-605-2339-31-2
Din Algisi Insasinda Tarihin Araçsallastirilmasi Kitabını TeklifKitap ile satın al Din Algisi Insasinda Tarihin Araçsallastirilmasi Kitabını İdefix ile satın al Din Algisi Insasinda Tarihin Araçsallastirilmasi Kitabını Dnr ile satın al Din Algisi Insasinda Tarihin Araçsallastirilmasi Kitabını Pandora ile satın al Din Algisi Insasinda Tarihin Araçsallastirilmasi Kitabını Kitap Yurdu ile satın al Din Algisi Insasinda Tarihin Araçsallastirilmasi Kitabını Google Play Kitaplar ile satın al

Tanıtım Yazısı

Din algisinin sekillenmesine katkida bulunan ve onu besleyen önemli araçlardan biri tarihtir. Tarih üzerinden algi olusturulabilecegi gibi tarihin benimsenen görüs ve kanaatlere göre yeniden okumaya tabi tutularak algiya temel olusturmak üzere istihdami da mümkündür. Geçmise göz gezdirdigimizde bunun birçok örnegiyle karsilasiriz. Öte yandan tarihî gelismelerin bir kismini karartarak muhatabin olgudan farkli bir algiya ulasmasini saglamak, kolaylikla gerçeklestirilebilecek bir yöntemdir. Nitekim günümüzde geçmise iliskin anlatimlarda bu yönteme siklikla basvuruldugu müsahede edilmektedir. Bundan dolayidir ki geçmisteki insanlarin sürekli dogru davranislar serdettikleri anlatilarak günümüzdeki insanlarin sahip olduklari insanî zaaflardan uzak olduklari vurgulanmaktadir. Basta yöneticiler, ideologlar ve dinî görüslerini temellendirmek isteyenler olmak üzere birçok kimse tarih üzerinden insa yoluna basvurmaktan kaçinmamistir. Zira tarih kolay araçsallastirilabilen alanlardan biridir.
Kurgusal tarih üzerinden mesrulastirma yolunu izleyen gruplar arasinda mezhepçi tutuma sahip kimseleri zikretmek gerekir. Özellikle mezheplerini ideoloji haline getiren kisi ve gruplar, geçmisi kendi görüsleri dogrultusunda kurgulamaktan geri durmazlar. Bunun için bazi kisileri kahramanlastirma, bilgilerin bir kismini reddetmek için deliller arastirma ya da bazi rivayetleri karartma gibi yöntemleri kullanmaktan kaçinmazlar.
Elinizdeki kitap tarihin din algisi olusturmada kullanimina iliskin örnekler sunmaktadir. Alanin uzmanlari tarafindan yazilan metinler tarihî gelismelerin mezhebi kaygilarla nasil farkli yorumlandigini ortaya koymaktadir.
 

Yeni Çıkan Kitaplar

MUHTÂR ES-SEKAFİ
MUHTÂR ES-SEKAFİ
Yetkin Düşünce Sayı 26 - Mankurtlaşma, Post-truth
Yetkin Düşünce Sayı 26 - Mankurtlaşma, Post-truth
Despotizmin Dogasi Köleligin Iflasi
Despotizmin Dogasi Köleligin Iflasi
Şiilerin Gözüyle Sünniler
Şiilerin Gözüyle Sünniler
Resmi Dini Söylemin Elestirisi
Resmi Dini Söylemin Elestirisi

Kitap hakkında teknik bilgiler.

İlk Çıkış : Aralık 2019
Cilt : Amerikan Bristol 230 gr.
Kağıt : Enso Creamy 60 gr.
Boyut : 13,5 cm x 21 cm
Kelimeler : Din, Algi, Tarih, Islam, Mezhepçilik, Siyaset, Insan, Mutezile, el-Menzile Beyne`l-Menzileteyn, Nesnellik, Ibadiyye, Halife, Hz.Ali, Emeviler, Ehli Hadis, Mevzu Tarih, Hadis, Selefilik, Seyf Bin Ömer, Ehli Sünnet, Cemel Savasi, Hz. Osman, Ashab, ÂmidÎ, Es`ariyye, Kureys, Hz. Fâtima, Mâlik bin Nüveyre, Hakem bin el-Âs, Ebû Zer, Abdullah bin Sad, Abdullah b. Mesûd, Ammâr b. Yâsir, Tahkim Olayi, Siffin Savasi, Imâmiyye, Inzâr Hadisesi, Kirtas., Hürremiyye, Bâtini, Karmatiler, Hasan Sabbah, Hashasilik, ,