Haçli Savaslarinin Etkisi Altinda Sünni-Sii Iliskileri

Haçli Savaslarinin Etkisi Altinda Sünni-Sii Iliskileri

Yayınevi : Mana Yayınları
Orjinal Adı : The Crusades` Impact on Sunni Shi`a Relations
Kategori : İnceleme - Araştırma
Yazar :
M.Muhtar Şankıtî
M.Muhtar Şankıtî
Çevirmen : İdris Çakmak
Orjinal Dili : İngilizce
Basım : 3. Basım / Mart 2023
Sayfa Sayısı : 218
Liste Fiyatı : 150 TL
ISBN : 978-605-5793-69-2
Haçli Savaslarinin Etkisi Altinda Sünni-Sii Iliskileri Kitabını TeklifKitap ile satın al Haçli Savaslarinin Etkisi Altinda Sünni-Sii Iliskileri Kitabını İdefix ile satın al Haçli Savaslarinin Etkisi Altinda Sünni-Sii Iliskileri Kitabını Dnr ile satın al Haçli Savaslarinin Etkisi Altinda Sünni-Sii Iliskileri Kitabını Pandora ile satın al Haçli Savaslarinin Etkisi Altinda Sünni-Sii Iliskileri Kitabını Kitap Yurdu ile satın al

Tanıtım Yazısı

Haçli Seferleri temelde—güçlü askeri degerler sistemine dayali ve inançlari ugrunda son derece coskulu göreceli olarak yeni ihtida etmis iki millet olan—Franklarla Türkler arasindaki bir çatismaydi. Türkler Sünni oldugu için, Sünniligin Siilik üzerindeki galibiyeti Islami karsi seferlerin kaçinilmaz yan etkilerinden biriydi.  Sia ne kadar çok Sünni Türk askeri gücüne bel bagladiysa, itikadi zeminden o kadar çekilmek zorunda kaldi.
 
Itikadi, siyasi ve pratik sebeplerden ötürü, Siiligin iki kolu muzaffer Sünnilik karsisinda farkli tepkiler verdiler. Haçli Seferlerinin baskisiyla Imami Sia, yükselmekte olan Sünni/Türk gücüyle beraber bir vahdet hissi gelistirdi. Ismaili Sia (Fatimiler ve Nizariler) ise Sünni egemenligine karsi daha dirençlilerdi, fakat kaçinilmaz sonu kabullenmek zorunda kaldilar.
 
Islam, Frank saldirilarina karsi hayatta kalmayi basardi, fakat bu derin, bazi yerde ise gizli, yaralar olmadan gerçeklesmedi. Kendi içerisindeki coskun bir siyasi vahdet ve itikadi birlik arayisi sirasinda, karsi seferler Islam’in bazi kültürel dinamiklerinin ve çesitliliginin kaybina yol açti, ve ayirici hafizalarla toplumsal çatismalara zemin hazirladi. Fakat bugün Haçli Seferlerine dair çatisan Sünni ve Sii hafizalari, ortaçag anlatilarinin ve bakis açilarinin bir yansimasi olmaktan çok Iran Devrimi sonrasi dönemindeki mezhepçi kültürün bir ürünüdür.

Yeni Çıkan Kitaplar

Şiilerin Gözüyle Sünniler
Şiilerin Gözüyle Sünniler
Resmi Dini Söylemin Elestirisi
Resmi Dini Söylemin Elestirisi
MÜRTED
MÜRTED
Yetkin Düşünce Sayı 25 - SİYONİZM
Yetkin Düşünce Sayı 25 - SİYONİZM
Yeniden İbn Sina
Yeniden İbn Sina

Kitap hakkında teknik bilgiler.

İlk Çıkış : Ekim 2012
Cilt : Amerikan Bristol 230 gr.
Kağıt : Enzo Creamy 60 gr.
Boyut : 13,5 cm x 21 cm
Kelimeler : sankiti, muhammed muhtar, haçli seferleri, sünni, sii, haçli savaslari, selahaddin, çatisan hafiza, franklar, türk kervani, mogollar, harzemsah,