Islam Medeniyetine Giris

Islam Medeniyetine Giris

Yayınevi : Mana Yayınları
Orjinal Adı : Medhal Ile`l Hadarati`l Islamiyye
Kategori : Tarih ve Toplum
Yazar :
İmadüddin Halil
İmadüddin Halil
Çevirmen : Adem Yerinde
Orjinal Dili : Arapça
Aldığı Ödül : Aramkus 2005 - Dünya çapinda en iyi 10 kitap / Birincilik
Basım : 2. Basım / Ekim 2015
Sayfa Sayısı : 239
Liste Fiyatı : 190 TL
ISBN : 978-605-5793-42-5
Islam Medeniyetine Giris Kitabını TeklifKitap ile satın al Islam Medeniyetine Giris Kitabını İdefix ile satın al Islam Medeniyetine Giris Kitabını Dnr ile satın al Islam Medeniyetine Giris Kitabını Pandora ile satın al Islam Medeniyetine Giris Kitabını Kitap Yurdu ile satın al

Tanıtım Yazısı

Bizler  “kültürler (medeniyetler) çatismasi” diye adlandirilan bir asirda yasiyoruz. Çag, fikir savaslarinin ve “ötekini” kontrol altinda tutma mücadelelerinin yasandigi bir çagdir. Toynbee’nin, yirmiden fazla medeniyetin ölümünden sonra günümüzde hayatta kalabilen alti medeniyetle ilgili tezini hatirlayalim. Islam medeniyeti de dahil, son nefeslerini vermekte olan bu alti medeniyet, galip durumdaki Bati medeniyetinin yörüngesinde dönmektedir ve her an bu medeniyetin yörüngesinde parçalanip dagilabilecek durumdadir.
 
Bu hazin sona karsi koyabilmek ve Bati medeniyetinin cazibesine karsi durabilmek için yapmamiz gereken, kendimize, kendi medeniyetsel hususiyetlerimizle örülmüs bir kale insa etmek, kendi medeniyetimizin aktif unsurlarina, yasama kudretine her zaman sahip olan dinamiklerine ve gelecegi kurmak için katki vaat eden öngörülerine simsiki sarilmaktir. Sayet bu medeniyeti ögretirken parçaci degil de bütüncül bir yönteme sahip olamazsak, ögrencilerin yüreklerine ve kalplerine kendi medeniyetlerinin mümeyyiz vasiflariyla gurur duymayi asilayamazsak, onlari Islam medeniyetinin sadece yeniden canlanmaya degil; ayni zamanda bir kez daha gelisip inkisaf etme, materyalist Bati medeniyetine ilaveten muharref dinler ve eklektisizm çabalarinin çikmaz yola soktugu çagdas insanlik için kurtulus reçetesi sunma kudretine sahip bulunduguna ikna edemezsek, bu dediklerimin hiçbiri gerçeklesmez.
 
***
 
Insanlik tarihin tanik oldugu medeniyetler arasinda yirminci veya yirmi birinci yüzyilda yeniden canlanip ikinci, üçüncü ve dördüncü kez tekrar ayaga kalkmaya kadir tek medeniyetin Islam medeniyeti oldugu söylemi, öylesine söylenmis bos bir söz degildir. Çünkü Islam medeniyeti her an ortaya çikmasi için gerekli olan sartlara Allah’in Kitabi ve Rasûlü’nün sünnetinde sahiptir ve her zaman vakti geldiginde hayata gözlerini açmak üzere gelisip büyüyecegi rahmi bulabilir. Hayata yeniden dönerken de kendi ayaklari üzerine durabilmesi için gelisip inkisaf etmesine olanak saglayan kendi iç dinamikleriyle birlikte döner.

Yeni Çıkan Kitaplar

Şiilerin Gözüyle Sünniler
Şiilerin Gözüyle Sünniler
Resmi Dini Söylemin Elestirisi
Resmi Dini Söylemin Elestirisi
MÜRTED
MÜRTED
Yetkin Düşünce Sayı 25 - SİYONİZM
Yetkin Düşünce Sayı 25 - SİYONİZM
Yeniden İbn Sina
Yeniden İbn Sina

Kitap hakkında teknik bilgiler.

İlk Çıkış : Ekim 2022
Cilt : Amerikan Bristol 230 gr.
Kağıt : Enzo Creamy 60 gr.
Boyut : 15 cm x 23 cm
Kelimeler : islam, medeniyet, imadüddin halil, islam ve teknoloji, uygarlik, müslüman ilim adamlari, Islam bilginleri, modern bilim, modern bilimin gelismesi,