Islam Tarihi Kaynaklari

Islam Tarihi Kaynaklari

Yayınevi : Mana Yayınları
Kategori : İnceleme - Araştırma
Yazar :
Adnan Demircan
Adnan Demircan
Basım : 1. Basım / Ekim 2019
Sayfa Sayısı : 280
Liste Fiyatı : 100 TL
ISBN : 978-605-2339-33-6
Islam Tarihi Kaynaklari  Kitabını TeklifKitap ile satın al Islam Tarihi Kaynaklari  Kitabını İdefix ile satın al Islam Tarihi Kaynaklari  Kitabını Dnr ile satın al Islam Tarihi Kaynaklari  Kitabını Pandora ile satın al Islam Tarihi Kaynaklari  Kitabını Kitap Yurdu ile satın al Islam Tarihi Kaynaklari  Kitabını Google Play Kitaplar ile satın al

Tanıtım Yazısı

Islâm Tarihi literatürü Hz. Peygamber (s) döneminden baslayip gelisen Müslümanlardaki ilim geleneginin önemli bir birikimidir. Müslümanlardaki tarih meraki beserî ve geleneksel saiklerle gelistigi gibi gündelik hayatlarindaki ihtiyaçlarla ve dinî gerekçelerle de gelisme göstermistir. Neticede Müslümanlarin asirlar içinde tarihin farkli alanlariyla ilgili yazdiklari eserlerin sayilari binlerle ifade edilebilecek devasa bir birikime ulasmistir.
Esasen tarih için geçmiste yazilmis olan her metin kullanilacagi yere bagli olmak üzere kaynak niteligi tasiyabilir. Yerine göre hadis ya da tefsir kitaplarinda yer alan rivayetler kaynak oldugu gibi fikih ya da kelam alaninda yazilmis metinlerde tarihçiler için pek çok malzeme bulmak mümkündür. Tarihçi siirden sufilerin yazdiklari metinlere kadar her belgeyi degerlendirir ve kendisi için bazen temel kaynak bazen de tali kaynak niteligi tasir.
Sunu da ifade edelim ki eserlerin telif amacina ve konusuna bagli olarak ihtisaslasma kaçinilmaz olmustur. Bu çerçevede erken dönemlerden itibaren siyer, biyografi, ensâb, fütuhat gibi alanlarda eserler telif edilmistir.
Elinizdeki kitapta siyer, semâil ve delâilü`n-nübüvve, biyografi, ensâb, genel tarih, fütuhât, sehir tarihleri, cografya ve siyaset alaninda yazilmis olan eserler bir arada ele alinarak literatürün tasnifine ve degerlendirilmesine çalisilmistir. Böylece kaynaklar ve kaynaklik degerleri hakkinda genel bir çerçeve çizilmistir. Bu çalismanin özellikle akademik hayatin baslarinda olan arastirmacilar için faydali olacagini düsünüyoruz.
Faydali olmasi dilegiyle`

Yeni Çıkan Kitaplar

21. Yüzyıl İnsanı İçin Hz. Muhammed ve Dostları
21. Yüzyıl İnsanı İçin Hz. Muhammed ve Dostları
Towards an Understanding of Islam An Intellectual Debate
Towards an Understanding of Islam An Intellectual Debate
Müslümanlar neden parçalandı?
Müslümanlar neden parçalandı?
Laik Olmayan bir Demokrasi
Laik Olmayan bir Demokrasi
Fehmü`l Kur`an (3 cilt)
Fehmü`l Kur`an (3 cilt)

Kitap hakkında teknik bilgiler.

İlk Çıkış : Ekim 2019
Cilt : Amerikan Bristol 230 gr.
Kağıt : Enso Creamy 60 gr.
Boyut : 15 cm x 23 cm
Kelimeler : Siyer, Vesika, Siir, Megazi, Semail, Delâil`ün-Nübüvve, Tercüme, Biyografi, Tabakat, Terâcim, Menâkib, Fadâil, Siret, Ahbâr, Mesayih, Vefeyât, Ravi, Muhaddis, Kurra, Sufi, Mezhep, Müfessir, Halife, Ensâb, Ibnü`l-Kelbî, Fütûhat, Belâzuri, Ibn A`sem, Seyyah, Ibn Fadlan, Harizmi, Biruni, Siyâset, Sehir Tarihi ,