Laik Olmayan bir Demokrasi

Laik Olmayan bir Demokrasi

Yayınevi : Mana Yayınları
Kategori : İnceleme - Araştırma
Yazar :
M. b. Muhtar eş-Şankıtî
M. b. Muhtar eş-Şankıtî
Çevirmen : Ahmet HARMAN
Orjinal Dili : Arapça
Basım : 1. Basım / Mayıs 2023
Sayfa Sayısı : 60
Liste Fiyatı : 40 TL
ISBN : 978-625-8354-18-8
Laik Olmayan bir Demokrasi Kitabını TeklifKitap ile satın al Laik Olmayan bir Demokrasi Kitabını İdefix ile satın al Laik Olmayan bir Demokrasi Kitabını Dnr ile satın al Laik Olmayan bir Demokrasi Kitabını Pandora ile satın al Laik Olmayan bir Demokrasi Kitabını Kitap Yurdu ile satın al

Tanıtım Yazısı

Bugün Islam dünyasindaki din-devlet iliskisi baglaminda yapilan tartismalarda yayginlikla bir fikir karmasasi göze çarpmaktadir. Demokrasiyle laikligin birbirine karistirilmasi bu karmasanin tezahürlerinden biridir. Hâlbuki iki olgu mantiksal ve tarihî açidan birbirinden farklidir. Ayrica dinler de; yapi, tarih ve temel formlari bakimindan birbirinden farklidir. Kastedilen dinin hangi din oldugu belirtilmeksizin ve adeta tüm dinler ayniymis gibi din-devlet iliskisinden bahsedilmesi kargasanin baslangicidir. Bu kavramlar yerli yerine oturtulmadan din-devlet iliskisine dair yorum ve söylemler netlik kazanamaz ve gerçegi yansitamaz.
Bu çalisma, demokrasiyle laikligin bagdastirilmasinin / özdeslestirilmesinin  reddinden hareketle, bu karmasanin ortadan kaldirilmasina katki saglamayi hedeflemektedir. Bu konu ele alinirken modern Arap/Islam dünyasinda pek üstünde durulmayan birtakim basvuru kaynaklarindan yararlanilmistir. Din felsefesi, dinler tarihi, siyaset felsefesi, karsilastirmali anayasa hukuku bunlardan bazilaridir.

Yeni Çıkan Kitaplar

Yetkin Düsünce Sayi 22 - AİLE
Yetkin Düsünce Sayi 22 - AİLE
Din Üzerine Düşünmek
Din Üzerine Düşünmek
Yoldayım
Yoldayım
Doğu`nun Doğuşu Batı`nın Batışı
Doğu`nun Doğuşu Batı`nın Batışı
Gizli Deizm
Gizli Deizm

Kitap hakkında teknik bilgiler.

İlk Çıkış : Mayıs 2023
Cilt : Amerikan Bristol 230
Kağıt : 60 gr kitap kagidi
Boyut : 11 x 21
Kelimeler : laiklik, demokrasi,