Laiklik ve Sivil Toplum

Laiklik ve Sivil Toplum

Yayınevi : Mana Yayınları
Orjinal Adı : Muqarabat fi`l Almaniyyeti ve`l Müctema`l Medeni
Kategori : Düşünce
Yazar :
Raşid El Gannuşi
Raşid El Gannuşi
Çevirmen : Gülşen TOPÇU
Orjinal Dili : Arapça
Basım : 4. Basım / Kasım 2018
Sayfa Sayısı : 167
Liste Fiyatı : 35 TL
ISBN : 978-605-67124-5-6
Laiklik ve Sivil Toplum Kitabını İdefix ile satın al Laiklik ve Sivil Toplum Kitabını Dnr ile satın al Laiklik ve Sivil Toplum Kitabını Pandora ile satın al Laiklik ve Sivil Toplum Kitabını Kitap Yurdu ile satın al

Tanıtım Yazısı

Şu günlerde, Tunus Nahda Hareketi’nin lideri Raşit Gannuşi’nin “Laiklik ve Sivil Toplum Üzerine” adlı kitabının müsveddesini okuduğumdan dolayı mutluyum. Çünkü ben, bu çağda kültürel özgünlükten ve çağdaş ve kadim felsefe okumalarından büyük ölçüde nasibini almış, seçkin bir Müslüman yazarla karşı karşıyayım. Bütün bu meziyetler onu, asrı kuşatabilmeye ve saf İslami değerlerine zarar vermeksizin bu asrın farklı kültürlerini hazmetmeye hazır hale getiriyor. 
 
Elimizdeki bu kitap laiklik, devlet ve sivil toplum konularını ele alan değerlendirmelerden oluşmaktadır. Bu konulardan her biri, kapsamlı bir araştırma olarak ele alınmasa da, bir ya da birçok açıdan değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Yazarın amacı, İslam toplumlarında bariz bir etkisi olan bu açılara okuyucunun dikkatini çekmektir.
 
İslam’da sivil toplumdan bahsetmek; İslami sistemin, devletin vatandaşlara zulmetmesine karşı çıkan ve halka daha fazla hak ve özgürlük tanıyan sivil toplumun inşasındaki öncül konumunu ortaya çıkarır. Kitabın içindeki on ana başlıktan her biri belirli bir fikri açıklarken yeni bir noktaya da dikkat çekmektedir. Ayrıca bu değerlendirmeler, İslam kültürünü daha köklü ve çağın yeniliklerini özümseyecek hale getiren önemli eklerden oluşmaktadır.

Yeni Çıkan Kitaplar

Yetkin Düşünce Sayı 17 - Toplumsal Bir Sözleşme Olarak ANAYASA
Yetkin Düşünce Sayı 17 - Toplumsal Bir Sözleşme Olarak ANAYASA
Aliya`da Özgürlük ve Sanat
Aliya`da Özgürlük ve Sanat
el-Halil Medya Sözlüğü
el-Halil Medya Sözlüğü
Şeriat ve Siyaset Arasında
Şeriat ve Siyaset Arasında
Müslümanların Engizisyonu 3
Müslümanların Engizisyonu 3

Kitap hakkında teknik bilgiler.

İlk Çıkış : Aralık 2018
Cilt : Amerikan Bristol 230 gr
Kağıt : Enzo Creamy 60 gr
Boyut : 13,5 cm x 21 cm
Kelimeler : laiklik, sivil, toplum, gannuşi, devletlaiklik, sivil, toplum, gannuşi, devlet, demokrasi, sivil toplum, Raşid elGannuşi, hürriyet, kamusal alan, hak ve özgürlük, insan hakları, fikir özgürlüğü, Batıda insan hakları,