Maduniyetin Dönüsümü

Maduniyetin Dönüsümü

Yayınevi : Mana Yayınları
Kategori : İnceleme - Araştırma
Yazar :
Ümit Aktaş
Ümit Aktaş
Basım : 1. Basım / Mart 2023
Sayfa Sayısı : 318
Liste Fiyatı : 220 TL
ISBN : 978-625-8354-12-6
Maduniyetin Dönüsümü Kitabını TeklifKitap ile satın al Maduniyetin Dönüsümü Kitabını İdefix ile satın al Maduniyetin Dönüsümü Kitabını Dnr ile satın al Maduniyetin Dönüsümü Kitabını Pandora ile satın al Maduniyetin Dönüsümü Kitabını Kitap Yurdu ile satın al

Tanıtım Yazısı

ARKA KAPAK YAZISI
Bilindigi gibi Kuran, peygamberlerin asil amaçlarinin tevhide, hayati ve kâinati hak ve adalet çizgisinde bütünleyen bir anlayisa çagri oldugunu belirtir. Zulme veya egemen sisteme karsi mücadeleden önce, inanmis ve erdemli bir toplumun olusturulmasi, temel ilkeler etrafinda yapilanma, hinca ve tepkisellige degil, olumluluga ve özgürlesmeye dayanan bir toplumsal mücadelenin, bir özgürlesme çabasinin temel sartidir. Sayet maduniyetten kurtulus için yeni bir kusak ve toplum olusturulmazsa, bu çaba mekanik ve biçimsel bir kurtulus olmaktan öteye gidemeyecektir. Bu takdirde ise, özgür ve adil bir toplum olusturulmak yerine, yeni bir efendilik ve kölelik mücadelesine dönüsülecek; sadece efendilerle köleler yer degistirecek, belki bu bile gerçeklesemeyecektir.
Nitekim firavunun baskici ve kölelestirici sisteminden kurtulmak için Musa’nin etrafinda toparlananlar, önce Sina daginin çevresinde ruhsal yaralarini sagaltmak için sabir, arinma ve imanlarini pekistirme egitiminden geçmisler; kendilerine yönelik çagriyi kavramaya çalismislardi. Bu kurtulusçu, özgürlesmeci ve tevhidî çagri ise insanlar üzerlerindeki (dinsel, örfi, ideolojik, batil inanislara dayanan) agir yükleri kaldirir, esaret (maduniyet) zincirlerini kirar; yani siyasi ve iktisadi açilardan özgürlesmenin yollarini açar. Ürerimsel ve sinifsal oldugu kadar ideolojik icbarin disina çikis, insanin hayatla dogrudan karsi karsiya geldigi bir yüzlesme, hurafelerden ve kölelik sartlandirmalarindan kurtulusun ve özgürlesmenin asli yoludur.
 

Yeni Çıkan Kitaplar

MUHTÂR ES-SEKAFİ
MUHTÂR ES-SEKAFİ
Yetkin Düşünce Sayı 26 - Mankurtlaşma, Post-truth
Yetkin Düşünce Sayı 26 - Mankurtlaşma, Post-truth
Despotizmin Dogasi Köleligin Iflasi
Despotizmin Dogasi Köleligin Iflasi
Şiilerin Gözüyle Sünniler
Şiilerin Gözüyle Sünniler
Resmi Dini Söylemin Elestirisi
Resmi Dini Söylemin Elestirisi

Kitap hakkında teknik bilgiler.

İlk Çıkış : Mart 2023
Cilt : Amerikan Bristol 230
Kağıt : 60 gr kitap kagidi
Boyut : 13,5 X 21
Kelimeler : madun, maduniyet, mazlum, zalim, sömürü,