Müslüman Dünyada Toplumsal Degisme

Müslüman Dünyada Toplumsal Degisme

Alt Yazı : Medenilesme - Modernlesme - Mondializasyon
Yayınevi : Mana Yayınları
Kategori : Toplumbilim
Yazar :
Kadir CANATAN
Kadir CANATAN
Basım : 1. Basım / Ekim 2018
Sayfa Sayısı : 171
Liste Fiyatı : 120 TL
ISBN : 978-605-2339-05-3
Müslüman Dünyada Toplumsal Degisme Kitabını TeklifKitap ile satın al Müslüman Dünyada Toplumsal Degisme Kitabını İdefix ile satın al Müslüman Dünyada Toplumsal Degisme Kitabını Dnr ile satın al Müslüman Dünyada Toplumsal Degisme Kitabını Pandora ile satın al Müslüman Dünyada Toplumsal Degisme Kitabını Kitap Yurdu ile satın al

Tanıtım Yazısı

Toplumsal degisme konusunda kuramsal çalismalar ve çagdas dönemdeki degismeyi farkli boyutlariyla ortaya koyan eserler çok olmakla birlikte; “Müslüman dünya”nin geçmisten günümüze geçirdigi degisimi ele alan yapitlar ne yazik ki yok denecek kadar azdir.
 
Çogu çalismanin, modernlesme ve Batililasma meselesine odaklanmis olmasi ve toplumsal degisimin Bati karsitligi biçiminde ve dis etkenlere endeksli okunusu, içinden geçmekte oldugumuz sürecin travmatik ve trajik boyutlarina isaret etmektedir. “Dis etkenler” önemli olmakla birlikte, sadece dis dinamiklerle degismeyi açiklamak ve modellemek, içinden çikilmasi zor entelektüel ve bilimsel sorunlari da beraberinde getirmektedir.
 
Geçmisten günümüze Müslüman dünyadaki toplumsal degisim, nasil bir modelle açiklanabilir? Bu hala önümüzde duran önemli bir sorudur.  Bu soruya bir cevap arayisi niteligindeki bu çalisma, geçmisten günümüze Müslüman dünyadaki toplumsal degisim evrelerini üç kavramla (3 M) izah eden ve modellestiren bir yaklasimi içermektedir; “Medenilesme”, “Modernlesme” ve “Mondializasyon” (Küresellesme). 
 
Ve bu çalisma, çok uzun bir süreci ana hatlariyla ve kendi iç dinamikleriyle, kentlesme odakli olarak ortaya koymaya çalisan özet bir çalismadir.

Yeni Çıkan Kitaplar

Şiilerin Gözüyle Sünniler
Şiilerin Gözüyle Sünniler
Resmi Dini Söylemin Elestirisi
Resmi Dini Söylemin Elestirisi
MÜRTED
MÜRTED
Yetkin Düşünce Sayı 25 - SİYONİZM
Yetkin Düşünce Sayı 25 - SİYONİZM
Yeniden İbn Sina
Yeniden İbn Sina

Kitap hakkında teknik bilgiler.

İlk Çıkış : Ekim 2022
Cilt : Amerikan Bristol 230 gr.
Kağıt : Enzo Creamy 60 gr.
Boyut : 13,5 x 21
Kelimeler : müslüman dünya, toplumsal degisim, medenilesme, modernlesme, mondializasyon,