Özgürlük, Adalet ve Sosyal Evrim

Özgürlük, Adalet ve Sosyal Evrim

Üst yazı : John Stuart MILL / Herbert Spencer Karşılaştırmasında
Yayınevi : Mana Yayınları
Kategori : İnceleme - Araştırma
Yazar :
Ayşe Yaşar Ümütlü
Ayşe Yaşar Ümütlü
Basım : 1. Basım / Mart 2015
Sayfa Sayısı : 152
Liste Fiyatı : 35 TL
ISBN : 978-605-9136-05-1
Özgürlük, Adalet ve Sosyal Evrim Kitabını İdefix ile satın al Özgürlük, Adalet ve Sosyal Evrim Kitabını Dnr ile satın al Özgürlük, Adalet ve Sosyal Evrim Kitabını Pandora ile satın al Özgürlük, Adalet ve Sosyal Evrim Kitabını Kitap Yurdu ile satın al

Tanıtım Yazısı

Batı ve dünya tarihinde Mill, bir özgürlük kahramanı olarak görülürken, Spencer, büyük ününün yanında katı bir sosyal darwinist olmakla itham edilmiştir. Her ikisi de Amerika ve İngiliz toplumunun en etkili şahsiyetlerden olmuş, mevcut devlet sistemlerini kuran önemli isimlerdendir. Mill çok geniş kesimler tarafından okunurken, Spencer sadece elit ve yönetici bir kesimin okuduğu bir isim haline gelmiştir. Spencer’ı, üniversitelerde okumak ve okutmak söz konusu olduğunda, tehlikeli görülmüş, Yale gibi bir üniversitede dahi büyük tartışmalara ve bazı öğretim elemanlarının görevlerinden olmasına sebep olmuştur.
 
Türkiye’de 1907’de Prof. Mehmet Ali Avni, Süleyman Nazif’e yazdığı bir mektupta “Spencer’ın sosyolojisini ve eserlerini içimizde anlayacak kimseleri fevkalâde az görüyorum”, demiştir. Bu kitap, o zamandan bu yana, ülkemizde Spencer’ın adalet anlayışı üzerine yazılmış ilk kitaptır.
 
Bu kitaptan amacımız, Mill’in felsefesini eleştirerek kendi felsefesini ortaya koyan Spencer’ın adalet anlayışını incelemek ve mevcut demokratik sisteme etki ve eleştirilerini sorgulamak için bir kapı aralamaktır.
 

Yeni Çıkan Kitaplar

20. yy. Seçkin Islam Düsünürleri
20. yy. Seçkin Islam Düsünürleri
Yetkin Düşünce Sayı 17 - Toplumsal Bir Sözleşme Olarak ANAYASA
Yetkin Düşünce Sayı 17 - Toplumsal Bir Sözleşme Olarak ANAYASA
Aliya`da Özgürlük ve Sanat
Aliya`da Özgürlük ve Sanat
el-Halil Medya Sözlüğü
el-Halil Medya Sözlüğü
Şeriat ve Siyaset Arasında
Şeriat ve Siyaset Arasında

Kitap hakkında teknik bilgiler.

İlk Çıkış : Mart 2015
Cilt : Amerikan Bristol 230 gr.
Kağıt : Enzo Creamy 60 gr.
Boyut : 13,5 cm x 21 cm
Kelimeler : özgürlük, adalet, sosyal, evrim, sosyal evrim, john stuart mill, herbert spencer, karşılaştırma, ayşe yaşar ümütlü, fakirlik yasası, sanayi devrimi,