Şiilerin Gözüyle Sünniler

Şiilerin Gözüyle Sünniler

Alt Yazı : Ilk dönem sii kaynaklarinda sünni algisi
Yayınevi : Mana Yayınları
Kategori : İnceleme - Araştırma
Yazar :
Hanifi Şahin
Hanifi Şahin
Basım : 2. Basım / Mart 2024
Sayfa Sayısı : 309
Liste Fiyatı : 220 TL
ISBN : 978-605-66665-6-8
Şiilerin Gözüyle Sünniler Kitabını TeklifKitap ile satın al Şiilerin Gözüyle Sünniler Kitabını İdefix ile satın al Şiilerin Gözüyle Sünniler Kitabını Dnr ile satın al Şiilerin Gözüyle Sünniler Kitabını Pandora ile satın al Şiilerin Gözüyle Sünniler Kitabını Kitap Yurdu ile satın al

Tanıtım Yazısı

Bu çalismanin çikis noktasi ilk dönem Sii-Imâmiyye kaynaklarinda bugün Sünni diye nitelendirilen grubun nasil algilandigini, bu algilan besleyen süreçlerin neler oldugunu, bu algilarin insanlarin davranislarinda ne derece rol aldiklarini, bu kabullerin veya zihniyet yapisinin grupdaslik ortak paydasinda bulunan sonraki Siilere nasil geçti-gini tespit edebilmek; ayni temel sabitelere bagli olduklari halde birbirlerinden farkli dünyalari insa eden zihniyet yapilarinin tarihi arka planlarina isik tutmaktir.
 
Yapmaya çalistigimiz sey, mezhepler arasindaki algilarin olusum süreçlerini tespit etmek için bir metin olarak karsimizda duran "geçmis"e sorular sormak ve bu sorularin geçmisin yorumu olarak gördügümüz "günümüzü" nasil sekillendirdigini tespit edebilmektir. Bir anlamda tarihte insa edilen bellegin, günümüz mezhebi kimliklerini nasil etkilediklerini, varliklarini temellendirirken geçmisteki kabulleri nasil simgeler haline dönüstürdüklerini görmeye ve göstermeye çalismaktir. 
 
Çalismanin temel gayesi, Siilerin Sünnilere bakisi ile ilgili kismi tespitlerde bulunmaktir. Bunun için Sünnilere dönük algi, Siilerin beslendigi ilk dönem kaynaklardan hareketle ortaya konulmustur. Böylece mezheplerin birbirlerine dönük algilama biçimlerinin çok sayida degisken tarafindan sekillendirildigi gösterilmek suretiyle, algilama biçimlerini degerlendirirken, bu durumlarin dikkate alinmasi konusunda farkindaligin olusmasina katki saglamak amaçlanmistir.

Yeni Çıkan Kitaplar

Despotizmin Dogasi Köleligin Iflasi
Despotizmin Dogasi Köleligin Iflasi
Şiilerin Gözüyle Sünniler
Şiilerin Gözüyle Sünniler
Resmi Dini Söylemin Elestirisi
Resmi Dini Söylemin Elestirisi
MÜRTED
MÜRTED
Yetkin Düşünce Sayı 25 - SİYONİZM
Yetkin Düşünce Sayı 25 - SİYONİZM

Kitap hakkında teknik bilgiler.

İlk Çıkış : Aralık 2016
Cilt : Amerikan Bristol 230 gr.
Kağıt : Enzo Creamy 60 gr.
Boyut : 13,5 cm x 21 cm
Kelimeler : siilik, sünnilik, sii kaynaklari, Hz. Ali, Ehl-i Beyt, sahabe, Ehlü`l hilaf, Nasibi, Fasidü`l mezheb, halifeler, Hanifi Sahin,