Sivil Toplum Sivil Topluma Karsi

Sivil Toplum Sivil Topluma Karsi

Alt Yazı : Sivil Toplumun Türkiye`deki ve Dünyadaki Serüveni
Yayınevi : Mana Yayınları
Kategori : Toplumbilim
Yazar :
Ömer Çaha
Ömer Çaha
Basım : 1. Basım / Ekim 2017
Sayfa Sayısı : 192
Liste Fiyatı : 120 TL
ISBN : 978-605-2339-04-6
Sivil Toplum Sivil Topluma Karsi Kitabını TeklifKitap ile satın al Sivil Toplum Sivil Topluma Karsi Kitabını İdefix ile satın al Sivil Toplum Sivil Topluma Karsi Kitabını Dnr ile satın al Sivil Toplum Sivil Topluma Karsi Kitabını Pandora ile satın al Sivil Toplum Sivil Topluma Karsi Kitabını Kitap Yurdu ile satın al

Tanıtım Yazısı

1980’lerin sonunda Dogu ve Orta Avrupa ülkelerindeki sosyalist rejimlerin demokrasiye dönüsünde aktif rol oynayan sivil toplum örgütleri, insan haklari, demokratik katilim, seffaf yönetim gibi degerler bakimindan bir ümit kaynagi haline geldiler. Sivil toplum örgütlerine karsi beslenen ümit, Arap Bahari sürecinde zirve noktasina çikti. Islam dünyasini boydan boya saran despotik rejimlerin dönüsümünde belirleyici rol oynayan bir güç olacaklardi. 
 
Ne var ki, fazla geçmeden sivil toplum örgütleri uluslararasi mahfillerin elinde bambaska amaçlarla kullanilir hale geldiler. Misir’da binlerce masum sivilin ölümüyle sonuçlanan askeri darbede birer asfalt tasi rolü yüklendi kendilerine. Mübarek gibi bir diktatörü deviren gençler, kisa bir süre sonra omuzlari üzerinden bir baska diktatörün tanklarini Rabia Meydani’na tasidilar. Kisaca “sivil bebeler” hiç de murad etmedikleri bir projede islevi bitmis mendil gibi kullanildilar. Tipki Ukrayna’yi bölünme noktasina getirmede ve bazi Arap ülkelerinde despotik rejimleri tahkim etmede kullanildiklari gibi.
 
Türkiye’de sivil toplum konusunun en önemli uzmanlarindan biri olan Ömer Çaha, dünyanin degisik yerlerinde kitlesel biçimde boy gösteren “yeni sosyal hareketler” gerçegini de dikkate alarak sivil toplumun ülkemizdeki serüvenini degisik yazilarla göz önüne seriyor. Kitaptaki yazilari okuyunca sivil toplum örgütlerinin bir fay hattinin iki yakasinda nasil konumlandiklarini ve herkesin kendine göre nasil bir sivil toplum anlayisi gelistirdigini görmüs oluyorsunuz.   

Yeni Çıkan Kitaplar

Şiilerin Gözüyle Sünniler
Şiilerin Gözüyle Sünniler
Resmi Dini Söylemin Elestirisi
Resmi Dini Söylemin Elestirisi
MÜRTED
MÜRTED
Yetkin Düşünce Sayı 25 - SİYONİZM
Yetkin Düşünce Sayı 25 - SİYONİZM
Yeniden İbn Sina
Yeniden İbn Sina

Kitap hakkında teknik bilgiler.

İlk Çıkış : Ekim 2017
Cilt : Amerikan Bristol 230 gr.
Kağıt : Enzo Creamy 60 gr.
Boyut : 13,5 cm x 21 cm
Kelimeler : ömer çaha, sivil toplum, sivil tolum yazilari, avrupa birligi, kadin hareketi, sendikacilik, sivil toplum örgütleri, çevre politikalari, ahilik ruhu, ebedi baris, dünya parlamentosu, sürrinizm, oligarsi, anomi, entegrasyon, tsk, nato, green peace, think tank, kliyantalizm, aile hukuku, türk kadinlar birligi, ameleperver cemiyeti,