Sivil Toplum Sivil Topluma Karşı

Sivil Toplum Sivil Topluma Karşı

Alt Yazı : Sivil Toplumun Türkiye`deki ve Dünyadaki Serüveni
Yayınevi : Mana Yayınları
Kategori : Toplumbilim
Yazar :
Ömer Çaha
Ömer Çaha
Basım : 1. Basım / Ekim 2017
Sayfa Sayısı : 192
Liste Fiyatı : 40 TL
ISBN : 978-605-2339-04-6
Sivil Toplum Sivil Topluma Karşı Kitabını İdefix ile satın al Sivil Toplum Sivil Topluma Karşı Kitabını Dnr ile satın al Sivil Toplum Sivil Topluma Karşı Kitabını Pandora ile satın al Sivil Toplum Sivil Topluma Karşı Kitabını Kitap Yurdu ile satın al

Tanıtım Yazısı

1980’lerin sonunda Doğu ve Orta Avrupa ülkelerindeki sosyalist rejimlerin demokrasiye dönüşünde aktif rol oynayan sivil toplum örgütleri, insan hakları, demokratik katılım, şeffaf yönetim gibi değerler bakımından bir ümit kaynağı haline geldiler. Sivil toplum örgütlerine karşı beslenen ümit, Arap Baharı sürecinde zirve noktasına çıktı. İslam dünyasını boydan boya saran despotik rejimlerin dönüşümünde belirleyici rol oynayan bir güç olacaklardı. 
 
Ne var ki, fazla geçmeden sivil toplum örgütleri uluslararası mahfillerin elinde bambaşka amaçlarla kullanılır hale geldiler. Mısır’da binlerce masum sivilin ölümüyle sonuçlanan askeri darbede birer asfalt taşı rolü yüklendi kendilerine. Mübarek gibi bir diktatörü deviren gençler, kısa bir süre sonra omuzları üzerinden bir başka diktatörün tanklarını Rabia Meydanı’na taşıdılar. Kısaca “sivil bebeler” hiç de murad etmedikleri bir projede işlevi bitmiş mendil gibi kullanıldılar. Tıpkı Ukrayna’yı bölünme noktasına getirmede ve bazı Arap ülkelerinde despotik rejimleri tahkim etmede kullanıldıkları gibi.
 
Türkiye’de sivil toplum konusunun en önemli uzmanlarından biri olan Ömer Çaha, dünyanın değişik yerlerinde kitlesel biçimde boy gösteren “yeni sosyal hareketler” gerçeğini de dikkate alarak sivil toplumun ülkemizdeki serüvenini değişik yazılarla göz önüne seriyor. Kitaptaki yazıları okuyunca sivil toplum örgütlerinin bir fay hattının iki yakasında nasıl konumlandıklarını ve herkesin kendine göre nasıl bir sivil toplum anlayışı geliştirdiğini görmüş oluyorsunuz.   

Yeni Çıkan Kitaplar

Yetkin Düşünce Sayı 17 - Toplumsal Bir Sözleşme Olarak ANAYASA
Yetkin Düşünce Sayı 17 - Toplumsal Bir Sözleşme Olarak ANAYASA
Aliya`da Özgürlük ve Sanat
Aliya`da Özgürlük ve Sanat
el-Halil Medya Sözlüğü
el-Halil Medya Sözlüğü
Şeriat ve Siyaset Arasında
Şeriat ve Siyaset Arasında
Müslümanların Engizisyonu 3
Müslümanların Engizisyonu 3

Kitap hakkında teknik bilgiler.

İlk Çıkış : Ekim 2017
Cilt : Amerikan Bristol 230 gr.
Kağıt : Enzo Creamy 60 gr.
Boyut : 13,5 cm x 21 cm
Kelimeler : ömer çaha, sivil toplum, sivil tolum yazıları, avrupa birliği, kadın hareketi, sendikacılık, sivil toplum örgütleri, çevre politikaları, ahilik ruhu, ebedi barış, dünya parlamentosu, sürrinizm, oligarşi, anomi, entegrasyon, tsk, nato, green peace, think tank, kliyantalizm, aile hukuku, türk kadınlar birliği, ameleperver cemiyeti,