Yetkin Düsünce Sayi 7 - Bilgiden Bilince, Bilimden Hikmete Üniversite

Yetkin Düsünce Sayi 7 - Bilgiden Bilince, Bilimden Hikmete Üniversite

Üst yazı : Yetkin Düsünce 7
Yayınevi : Yetkin Düşünce
Kategori : Düşünce
Yazar :
Kollektif
Kollektif
Basım : 1. Basım / Ağustos 2019
Sayfa Sayısı : 256
Liste Fiyatı : 90 TL
ISBN : 2602-4365
Yetkin Düsünce Sayi 7 - Bilgiden Bilince, Bilimden Hikmete Üniversite Kitabını TeklifKitap ile satın al Yetkin Düsünce Sayi 7 - Bilgiden Bilince, Bilimden Hikmete Üniversite Kitabını Kitap Yurdu ile satın al

Tanıtım Yazısı

Matbuatin sikintili günlerden geçtigi su dönemde sizleri Yetkin Düsünce’nin 7. Sayisi ile bulusturmanin mutlulugu içindeyiz. Biraz rötarli da olsa, yeni bir ders yilinin arifesinde  “Bilgi, Düsünce Özgürlügü ve Üniversite”yi masaya yatirmak oldukça önemli ve isabetli olsa gerek. Zira bireyin insasindan toplumun insasina, bir devlet tasavvurundan medeniyetin insasina kadar vazgeçilmez ihtiyacimiz teorik/pratik bilgidir, bilgi üretme ve edinmenin mekân/zamani olan üniversitelerdir.  Bilgi üretme süreçlerinin verimli/saglikli sekilde gerçeklesmesini saglayacak olan ise, akademik özgürlük ile bunu temin edecek olan saglam kurumsal yapi ve diger siyasi kurumlarla/idare ile olan iliskilerinin niteligidir.
Iste bu nedenle, asagidaki sorulardan hareketle “Bilgiden bilince / bilimden hikmete ÜNIVERSITE” dosyasi hazirlandi;
-Bilgi nedir?
-üniversite nedir ne ise yarar?
-Bilgi üretiminin mekani olan üniversiteler ne kadar özgür ve özerktir?
-Aydin üniversite ve iktidar iliskileri nasildir, nasil olmalidir?
-YÖK’ün varligi ve yapisi nasil degerlendirilmelidir?
-Akademik özgürlük ve din
-Tarihi bir tecrübe olarak medreseler... vb. sorulara cevaplar...
 
Bunun çok önemli ve bir o kadar da zor bir mesele oldugunun farkinda olmakla beraber, daha kapsamli çalismalara zemin teskil etmesi bakimindan, akademyamizin içinde bulundugu durumu ana basliklariyla ortaya koymak iyi bir baslangiç olacakti ki gelecek çalismalar epistemik haritamizi daha net ortaya çikarsin. Ve bunun üzerine yüksekögrenim kurum ve müfredatinin gelisim ve islahina dair yeni analizler, öneriler ve katkilar yapilabilsin.
 
Bu sayida, yine degerli yazarlarimiz da, aslinda diger birçok problemin dügüm noktasi olan bu en temel meselemizi farkli yönleriyle ele aldilar:
Mustafa Tekin, Hakikatin Mahiyeti Özgürlügü Gerektirir
Ahmet Keles, Düsünce-Özgürlük ve Üniversitenin Dogasi Üzerine
Muhammet Özdemir, Düsünce Özgürlügü, Bilim ve Üniversite Biraraya gelebilir mi?
Esat Arslan, Cafer-i Sadik’in Medresetüzzehra’sinin Pesinde
Vejdi Bilgin, Akademik Özgürlük ve Din
Ihsan Toker, Akademinin Din Sorunu, Dinin Akademi Sorunu
Saban Ali Düzgün, Ulema/Aydin-Devlet Iliskileri: Hakikatin A’raf Zamanlari
Yasar Sarikaya, Tarihsel tecrübe olarak “Medreseler”
Atasoy Müftüoglu, “Bilincin Gücü” basligi altinda dosyaya katkida bulunuyorlar… 
 
M. Yasar Soyalan, Dinin Davaya, Davanin Siyasi Harekete Dönüsmesi / 7.yy’dan 21.yy’a Dinin Araçsallastirilmasi Üzerine Bir Önsöz Denemesi’nde bulunurken, Kadir Canatan, Cemaat ve Cemiyet Ikileminden Kurtulmak konusunu isliyor.
Kültür-Sanat bölümünde birbirinden renkli üç yazi bulacaksiniz. Muhammet Çelik, içten anlatimiyla bizimle “Mardin”i paylasmakta, Mustafa Kadir Çelik, Endülüs Kültürünün son yerli temsilcileri olan ama çok da bilinmeyen bir grubu, Moriscolar’i gündemimize sunmakta, Nevin Basaran ise dizi furyalariyla yasayan topluma Frankfurt Okulu zaviyesinden bir okuma yapmaktadir.
Her sayida oldugu gibi bu sayinin da vazgeçilmezlerinden olan söylesi kösesinde, üniversite konusunda uzman bir isim olan Prof. Dr. Durmus Günay’i agirladik. “Üniversitemizin Çekirdek Sorunu, Tefekkür Zaafiyetidir.” diyen Günay, tanimindan islevlerine kadar üniversite kavramina tekrar bakilmasina dikkatlerimizi çekmektedir.
Biyografi bölümümüzde Mehmet Azimli’nin sunumundan Ibn Rüsd’ü tekrar hatirlayacaksiniz.
Kitap kritiklerinde Süleyman Gümüs, Pierre Bourdieu’nun “Akademik Aklin Elestirisi” ve Zehra Ögüt ise Cabirî’nin “Arap-Islam Medeniyetinde Entelektüeller” isimli kitaplari analiz ettiler. Katkilarindan dolayi yazarlarimiza tesekkür ediyoruz.
Siz degerli okurlarimizin ilgi, elestiri ve katkilarinin daim olmasi ve nice sayilarda bulusma ümidiyle, iyi okumalar diliyoruz. 

Yeni Çıkan Kitaplar

MUHTÂR ES-SEKAFİ
MUHTÂR ES-SEKAFİ
Yetkin Düşünce Sayı 26 - Mankurtlaşma, Post-truth
Yetkin Düşünce Sayı 26 - Mankurtlaşma, Post-truth
Despotizmin Dogasi Köleligin Iflasi
Despotizmin Dogasi Köleligin Iflasi
Şiilerin Gözüyle Sünniler
Şiilerin Gözüyle Sünniler
Resmi Dini Söylemin Elestirisi
Resmi Dini Söylemin Elestirisi

Kitap hakkında teknik bilgiler.

İlk Çıkış : Ağustos 2109
Cilt : Amerikan Bristol 230 gr.
Kağıt : Enso Creamy 60 gr.
Boyut : 16x24
Kelimeler : Hakikat, Özgürlük, Hikmet, Düsünce, Üniversite, Bilim, Bilinç, Akademya, Caferi Sadik, Medresetüzzehra, Medrese, Ulema, Aydin, Devlet, Cemaat, Cemiyet, Moriscolar, Endülüs, Tv Dizileri, Kültür, Tefekkür, Ibni Rüsd, Medeniyet, Entelektüel,