Yetkin Düşünce Sayı 9 - Ataerkillik, Toplumsal Cinsiyet ve Şiddet

Yetkin Düşünce Sayı 9 - Ataerkillik, Toplumsal Cinsiyet ve Şiddet

Üst yazı : Yetkin Düşünce 9
Yayınevi : Yetkin Düşünce
Kategori : Süreli Yayın
Yazar :
Kollektif
Kollektif
Basım : 1. Basım / Şubat 2020
Sayfa Sayısı : 288
Liste Fiyatı : 40 TL
ISBN : 2602-4365
Yetkin Düşünce Sayı 9 - Ataerkillik, Toplumsal Cinsiyet ve Şiddet Kitabını Kitap Yurdu ile satın al

Tanıtım Yazısı

9. Sayımızı; YETKİN DÜŞÜNCE olarak, üçüncü yıla başlamanın ve iki yıl boyunca sizlerden aldığımız olumlu ve onurlandırıcı tepkilerin mutluluğu ile paylaşıyoruz.

Bu sayıda dosyamıza artık müzmin bir yaramız haline gelen “Ataerkillik” ve “Şiddet” olgusunu, son zamanların oldukça tartışmalı konusu olan “Toplumsal Cinsiyet” kavramıyla beraber aldık. Ve bu vesile ile  “İstanbul Sözleşmesi” ve onun tartışmalı maddeleri farklı kalemler tarafından kritik edildi.

Aylarca tartışma yaratan böyle bir konuya o kadar farklı bakış ve yaklaşımların olması doğal idi; biz de bu farklı ve karşıt görüşleri/yorumları mümkün olduğunca yansıtmaya çalıştık. Yine çok değerli isimler dosyamıza katkıda bulundu: Mustafa Tekin-Muhammet Özdemir-İhsan Toker- Ayşe Yaşar Ümütlü-B. Banu Okutan-Yıldız Ramazanoğlu-Nevin Başaran- Ahmet Keleş-Mustafa Öztürk-M.Yaşar Soyalan-Mualla Gülnaz- Kadir Canatan- Esat Arslan-Furkan Ören-Atasoy Müftüoğlu.

Aile içi kadına ve çocuğa şiddet ve bununla ilgili yasal düzenlemeler sürecinde ve sonucunda çokça hedef alınan “KADEM” ve görüşlerini aktarmak için Kadem başkanı Sn. Saliha Okur Gümrükçüoğlu ile bir söyleşi bulacaksınız. Yine bu çerçevede, birkaç yıldır basında pek görmediğiniz Gülay Göktürk ile de bir söyleşi gerçekleştirdik; zevkle okuyacağınızı umuyoruz.

Kültür Sanat söyleşisi ise son zamanlarda TRT’nin yüzünü ağartan belgesel filmlerin genç yönetmenlerinden Emre Karapınar ile gerçekleşti. Muhammet Çelik’in hazırladığı, geçen yıl gerçekleşen kültür etkinliklerinin kısa bir özetinden sonra, Kadir Canatan ile Zehra Öğüt’ün yaptığı kitap kritiklerini de istifade ederek okuyacağınız kanısındayız.

Yeni Çıkan Kitaplar

Afrika Titanikleri
Afrika Titanikleri
Affet Beni Anne
Affet Beni Anne
Agacin Duasi
Agacin Duasi
20. yy. Seçkin Islam Düsünürleri
20. yy. Seçkin Islam Düsünürleri
Yetkin Düşünce Sayı 17 - Toplumsal Bir Sözleşme Olarak ANAYASA
Yetkin Düşünce Sayı 17 - Toplumsal Bir Sözleşme Olarak ANAYASA

Kitap hakkında teknik bilgiler.

İlk Çıkış : Şubat 2020
Cilt : Amerikan Bristol 230 gr.
Kağıt : Enso Creamy 60 gr.
Boyut : 16 x 24
Kelimeler : ,