Yetkin Düsünce Sayi 9 - Ataerkillik, Toplumsal Cinsiyet ve Siddet

Yetkin Düsünce Sayi 9 - Ataerkillik, Toplumsal Cinsiyet ve Siddet

Üst yazı : Yetkin Düsünce 9
Yayınevi : Yetkin Düşünce
Kategori : Süreli Yayın
Yazar :
Kollektif
Kollektif
Basım : 1. Basım / Şubat 2020
Sayfa Sayısı : 288
Liste Fiyatı : 90 TL
ISBN : 2602-4365
Yetkin Düsünce Sayi 9 - Ataerkillik, Toplumsal Cinsiyet ve Siddet Kitabını TeklifKitap ile satın al Yetkin Düsünce Sayi 9 - Ataerkillik, Toplumsal Cinsiyet ve Siddet Kitabını Kitap Yurdu ile satın al

Tanıtım Yazısı

9. Sayimizi; YETKIN DÜSÜNCE olarak, üçüncü yila baslamanin ve iki yil boyunca sizlerden aldigimiz olumlu ve onurlandirici tepkilerin mutlulugu ile paylasiyoruz.

Bu sayida dosyamiza artik müzmin bir yaramiz haline gelen “Ataerkillik” ve “Siddet” olgusunu, son zamanlarin oldukça tartismali konusu olan “Toplumsal Cinsiyet” kavramiyla beraber aldik. Ve bu vesile ile  “Istanbul Sözlesmesi” ve onun tartismali maddeleri farkli kalemler tarafindan kritik edildi.

Aylarca tartisma yaratan böyle bir konuya o kadar farkli bakis ve yaklasimlarin olmasi dogal idi; biz de bu farkli ve karsit görüsleri/yorumlari mümkün oldugunca yansitmaya çalistik. Yine çok degerli isimler dosyamiza katkida bulundu: Mustafa Tekin-Muhammet Özdemir-Ihsan Toker- Ayse Yasar Ümütlü-B. Banu Okutan-Yildiz Ramazanoglu-Nevin Basaran- Ahmet Keles-Mustafa Öztürk-M.Yasar Soyalan-Mualla Gülnaz- Kadir Canatan- Esat Arslan-Furkan Ören-Atasoy Müftüoglu.

Aile içi kadina ve çocuga siddet ve bununla ilgili yasal düzenlemeler sürecinde ve sonucunda çokça hedef alinan “KADEM” ve görüslerini aktarmak için Kadem baskani Sn. Saliha Okur Gümrükçüoglu ile bir söylesi bulacaksiniz. Yine bu çerçevede, birkaç yildir basinda pek görmediginiz Gülay Göktürk ile de bir söylesi gerçeklestirdik; zevkle okuyacaginizi umuyoruz.

Kültür Sanat söylesisi ise son zamanlarda TRT’nin yüzünü agartan belgesel filmlerin genç yönetmenlerinden Emre Karapinar ile gerçeklesti. Muhammet Çelik’in hazirladigi, geçen yil gerçeklesen kültür etkinliklerinin kisa bir özetinden sonra, Kadir Canatan ile Zehra Ögüt’ün yaptigi kitap kritiklerini de istifade ederek okuyacaginiz kanisindayiz.

Yeni Çıkan Kitaplar

Şiilerin Gözüyle Sünniler
Şiilerin Gözüyle Sünniler
Resmi Dini Söylemin Elestirisi
Resmi Dini Söylemin Elestirisi
MÜRTED
MÜRTED
Yetkin Düşünce Sayı 25 - SİYONİZM
Yetkin Düşünce Sayı 25 - SİYONİZM
Yeniden İbn Sina
Yeniden İbn Sina

Kitap hakkında teknik bilgiler.

İlk Çıkış : Şubat 2020
Cilt : Amerikan Bristol 230 gr.
Kağıt : Enso Creamy 60 gr.
Boyut : 16 x 24
Kelimeler : ,