Zen

Zen

Yayınevi : Mana Yayınları
Orjinal Adı : Kadın
Kategori : İnceleme - Araştırma
Yazar :
Cemile Kadivar
Cemile Kadivar
Çevirmen : Asiye Tığlı
Orjinal Dili : Farsça
Basım : 1. Basım / Aralık 2014
Sayfa Sayısı : 168
Liste Fiyatı : 120 TL
ISBN : 978-605-5793-96-8
Zen Kitabını TeklifKitap ile satın al Zen Kitabını İdefix ile satın al Zen Kitabını Dnr ile satın al Zen Kitabını Pandora ile satın al Zen Kitabını Kitap Yurdu ile satın al

Tanıtım Yazısı

Toplumda kadının yeri-rolü-statüsü tartışılır öteden beri. Genellikle de, ezildiği, erkek tarafından baskı altına alındığı ve konumunu yitirdiği tespiti yapılır. Çocuklar da buna eklenerek erkek egemen toplumun zulüm tablosu çıkarılır.
 
Kur’an’da ve İlk dönem İslamı’nda bulunmayan bu kadın karşıtı söylem bir cinsiyet meselesi olarak sınırlanınca, kadın erkek karşı karşıya getirilir ve dar alanda anlamsız ve sonuçsuz bir cinsiyet mücadelesi başlar çözüm için. Oysa anlamlı ve etkin bir girişim için sorunun ve kaynağının doğru tespit edilmesi gerekir.
 
İranlı yazar Cemile Kadivar, tam da bunu yapıyor. Atasözleri, deyimler ve şiirleri inceleyerek özelde İran, genelde ise İslam toplumlarında tezahürlerini ortaya koyduğu sorunun, bir kültür sorunu olduğunu tespit ediyor. Kadın karşıtı söylem olarak gündemleşen problemin temelinde ise israiliyat olduğunu Kitab-ı Mukaddes’ten yaptığı alıntılarla kaydediyor.

Yeni Çıkan Kitaplar

Şiilerin Gözüyle Sünniler
Şiilerin Gözüyle Sünniler
Resmi Dini Söylemin Elestirisi
Resmi Dini Söylemin Elestirisi
MÜRTED
MÜRTED
Yetkin Düşünce Sayı 25 - SİYONİZM
Yetkin Düşünce Sayı 25 - SİYONİZM
Yeniden İbn Sina
Yeniden İbn Sina

Kitap hakkında teknik bilgiler.

İlk Çıkış : Aralık 2014
Cilt : Amerikan Bristol 230 gr.
Kağıt : Enzo Creamy 60 gr.
Boyut : 13,5 cm x 21 cm
Kelimeler : zen, kadın, kültür, israiliyat, toplum, siyaset, islam, gıybet, riya, çıkarcılık, fırsatçılık, tevazu, itaat, otoriterlik, ataerkil, belkıs, saba, zehra, humeyni, melike, kaçarlar, cemile kadivar,