Azzam Temimi

Azzam Temimi


1955 yılında Batı Şeria’nın el-Halil kentinde dünyaya gelen Azzam Temimi, yedi yaşındayken ailesiyle birlikte Kuveyt’e göç etti. Liseyi bitirdikten sonra Londra’ya gitti, 1979 yılında Sunderland Üniversitesi Karma Bilimler Fakültesinden mezun oldu ve 1998 yılında Westminster Üniversitesi’nde Siyaset Teorisi alanında doktorasını tamamladı. Londra İslami Siyasi Düşünce Enstitüsünü kurdu ve 2008 yılına kadar başkanlığını yaptı.
 
Temimi, 11 Eylül sonrasında ABD ve müttefikleri tarafından uygulamaya sokulan Terörizme Karşı Savaş konseptinin, İslam dünyasındaki çoğu insan tarafından İslam’a
karşı savaş olarak algılandığını belirtmiştir. Savaş, siyasi baskı ve insan haklarını ihlal etmek suretiyle terörizmi durdurmaya kalkışan Başkan George W. Bush’u suçlayarak bunun işe yaramayacağını, aksine ters tepeceğini söylemiştir. 1998 yılında yayınlanan makalesinde de şu ifadelere yer vermiştir: “Şayet genel olarak Batılılar ve özel olarak da Almanlar, geçmişte Yahudilere karşı yaptıklarından ötürü pişmanlık duyuyorlarsa; Avrupa’nın göbeğinde, örneğin Alman eyaletlerinden birinde Yahudiler için bir vatan tahsis ederek hep birlikte günahlarının kefaretini ödemeye çalışmaları daha adil bir şey değil midir? Veya Siyonistlerin üvey babası ABD, elli küsur eyaletinden bir tanesini niye tahsis etmiyor?...”
 
Evli ve üç çocuk babası olan Temimi, halen Alhiwar TV Kanalı’nın Başkanı ve Genel Yayın Yönetmeni’dir. Yazdığı veya editörlüğünü yaptığı kitaplar arasında; Orta Doğu’da İslam ve Modernleşme, Raşit Gannuşi: İslamcılık Geleneği İçinden Bir Demokrat, İslam ve İktidar Paylaşımı bulunmaktadır. 

Yazarın Yayınevimizdeki kitapları

Hamas - Anlatilmamis Bölümler 1
Hamas - Anlatilmamis Bölümler 1

Yazarın Yayınevimizdeki henüz yayınlanmamış kitapları