Islam Hukuk Felsefesi

Islam Hukuk Felsefesi

Alt Yazı : Kaynaklar-Yöntemler-Amaçlar
Yayınevi : Mana Yayınları
Orjinal Adı : Mekasidu`s-Seriati`l-Islamiyye ve Mekarimuha
Kategori : İnceleme - Araştırma
Yazar :
Allal el Fasi
Allal el Fasi
Çevirmen : Soner DUMAN - Osman GÜMAN
Orjinal Dili : Arapça
Basım : 2. Basım / Aralık 2023
Sayfa Sayısı : 314
Liste Fiyatı : 230 TL
ISBN : 978-605-5793-48-7
Islam Hukuk Felsefesi Kitabını TeklifKitap ile satın al Islam Hukuk Felsefesi Kitabını İdefix ile satın al Islam Hukuk Felsefesi Kitabını Dnr ile satın al Islam Hukuk Felsefesi Kitabını Pandora ile satın al Islam Hukuk Felsefesi Kitabını Kitap Yurdu ile satın al

Tanıtım Yazısı

MAKASIT
Allâl el-Fâsî’nin tercümesini sundugumuz bu eseri aslen Hukuk fakültesinde verdigi derslerin kitap kisvesine bürünmüs halidir. Eserin birbirinden bagimsiz sayilabilecek üç ana alana temas ettigi görülmektedir. Bu alanlarin birincisi hukuk tarihi ve hukuk felsefesi, ikincisi eserin ana gövdesini olusturan fikih usulü ve Islam hukuk felsefesi, üçüncüsü ise siyaset felsefesidir. 
 
Yazarin klasik anlamda bir akademisyen olmasinin ötesinde hem siyasî bir kisilik hem de bir hareket adami olmasi yazdiklarinin da sadece akademik bir pencereden degerlendirilemeyecegini göstermekte ve eserde dile getirilen kimi düsüncelerin, yazarin içinde bulundugu politik süreçler ve bölgesel sartlarla yakin irtibatinin bulundugu gözden kaçmamaktadir. 
 
Makâsid ve maslahatlar konusu Islam hukuk tarihinin ilk dönemlerinden itibaren fikih bilginlerinin önem verdigi bir konu olup günümüzde önemini daha da artirmis ve daha büyük bir ilgiye mazhar olmustur. Muhatap kitlesi hukuk fakültesi ve ilahiyat fakültesi ögrencileri olan bu eser konuya dair giris mahiyetinde bir çalisma olmakla birlikte pek çok noktada okuyucuyu aydinlatan bilgiler sunmaktadir.
 

Yeni Çıkan Kitaplar

Şiilerin Gözüyle Sünniler
Şiilerin Gözüyle Sünniler
Resmi Dini Söylemin Elestirisi
Resmi Dini Söylemin Elestirisi
MÜRTED
MÜRTED
Yetkin Düşünce Sayı 25 - SİYONİZM
Yetkin Düşünce Sayı 25 - SİYONİZM
Yeniden İbn Sina
Yeniden İbn Sina

Kitap hakkında teknik bilgiler.

İlk Çıkış : Aralık 2014
Cilt : Amerikan Bristol 230 gr.
Kağıt : Enzo Creamy 60 gr.
Boyut : 15 cm x 23 cm
Kelimeler : islam, hukuk, felsefe, kaynak, yöntem, araç, makasit, islam, hukuk, felsefe, kaynak, yöntem, araç, makasit, allal el fasi, Islam hukuku, hukuk usulü,