Yenilik Yasaklama ve Yorum

Yenilik Yasaklama ve Yorum

Üst yazı : Bilimsel Bilgi ve Aforoz Korkusu Arasinda
Yayınevi : Mana Yayınları
Orjinal Adı : et-Tecdid ve`t-Tahrim ve`t-Te`vil
Kategori : İnceleme - Araştırma
Yazar :
Nasr Hamid Ebu Zeyd
Nasr Hamid Ebu Zeyd
Çevirmen : Muhammed COŞKUN
Orjinal Dili : Arapça
Basım : 1. Basım / Ocak 2014
Sayfa Sayısı : 191
Liste Fiyatı : 70 TL
ISBN : 978-605-5793-91-3
Yenilik Yasaklama ve Yorum Kitabını TeklifKitap ile satın al Yenilik Yasaklama ve Yorum Kitabını İdefix ile satın al Yenilik Yasaklama ve Yorum Kitabını Dnr ile satın al Yenilik Yasaklama ve Yorum Kitabını Pandora ile satın al Yenilik Yasaklama ve Yorum Kitabını Kitap Yurdu ile satın al

Tanıtım Yazısı

“Yenilik (tecdit), daimi bir ihtiyaç; toplumsal, siyasal ve kültürel bir yürüyüstür. Yenilik olmazsa yasam donuklasir, isiltisini kaybeder; kültürler bir kaybolus ve ölüm tüneline girer. Ancak her yenilenme; tarihsel, toplumsal, siyasal ve düsünsel bir baglam içerisinde gerçeklesir. Bu yüzden herhangi bir alanda yenilenmenin, su ya da bu düsünürün sahsi istek ve arzularindan nes’et etmesi söz konusu degildir. Çünkü yenilenme; yasamin zemininden kopuk, insanlarin daha iyi bir yasam tesis etmek için girdikleri patikalarda verdikleri mücadelelerden, döktükleri terden bigâne bir sekilde epistemolojik / bilissel semalarda yapilan bir seyir uçusu degildir. Toplumsal, siyasî, ekonomik ve kültürel kriz anlarinda yenilenme ihtiyaci daha da pekisir, hayatin her alaninda oldugu gibi düsüncede ve bilimsel etkinlikte kendisini gösterir.
 
Bugün tam da böyle bir krizin içinde yasiyor durumdayiz ve bu kriz toplumun direnç yetersizligi nedeniyle bir tür donukluga dönüsmüstür. Gelinen noktada zayiflik ve çaresizligimizi itiraf etmekten baska çikar yol bulamamis, bölgemizde bitip tükenmek bilmez savaslar yasanirken geçmisin zafer dolu günlerini sayiklayarak umutsuzca bütün bu kaosun bitmesini bekler hale gelmis durumdayiz.”
 
Profesör Nasr Hamid Ebû Zeyd bu kitabinda üç ana basligi ele almaktadir: Yenilik, yasaklama ve yorum. Yazar bu konulari ele alirken siyasî despotizmle esgüdümlü bir sekilde gelisen bilissel despotizmi reddedip düsünce özgürlügünü savunan bir anlayisla hareket etmektedir.

Yeni Çıkan Kitaplar

21. Yüzyıl İnsanı İçin Hz. Muhammed ve Dostları
21. Yüzyıl İnsanı İçin Hz. Muhammed ve Dostları
Towards an Understanding of Islam An Intellectual Debate
Towards an Understanding of Islam An Intellectual Debate
Müslümanlar neden parçalandı?
Müslümanlar neden parçalandı?
Laik Olmayan bir Demokrasi
Laik Olmayan bir Demokrasi
Fehmü`l Kur`an (3 cilt)
Fehmü`l Kur`an (3 cilt)

Kitap hakkında teknik bilgiler.

İlk Çıkış : Ocak 2014
Cilt : Amerikan Bristol 230 gr
Kağıt : Enzo Creamy 60 gr
Boyut : 13,5 cm x 21 cm
Kelimeler : yenilik, yasaklama, yorum, nasr hamid, ebu zeyd, düsünce, siyaset, toplum, tecdid, tevil, tefsir, söylem, elestiri, dini islahat, dini söylem, sanat ve din, Islam ve sanat, edebi icaz, terminoloji, hermenötik, kuran, mushaf ,