Yenilik Yasaklama ve Yorum

Yenilik Yasaklama ve Yorum

Üst yazı : Bilimsel Bilgi ve Aforoz Korkusu Arasında
Yayınevi : Mana Yayınları
Orjinal Adı : et-Tecdid ve`t-Tahrim ve`t-Te`vil
Kategori : İnceleme - Araştırma
Yazar :
Nasr Hamid Ebu Zeyd
Nasr Hamid Ebu Zeyd
Çevirmen : Muhammed COŞKUN
Orjinal Dili : Arapça
Basım : 1. Basım / Nisan 2014
Sayfa Sayısı : 191
Liste Fiyatı : 45 TL
ISBN : 978-605-5793-91-3
Yenilik Yasaklama ve Yorum Kitabını İdefix ile satın al Yenilik Yasaklama ve Yorum Kitabını Dnr ile satın al Yenilik Yasaklama ve Yorum Kitabını Pandora ile satın al Yenilik Yasaklama ve Yorum Kitabını Kitap Yurdu ile satın al

Tanıtım Yazısı

“Yenilik (tecdit), daimi bir ihtiyaç; toplumsal, siyasal ve kültürel bir yürüyüştür. Yenilik olmazsa yaşam donuklaşır, ışıltısını kaybeder; kültürler bir kayboluş ve ölüm tüneline girer. Ancak her yenilenme; tarihsel, toplumsal, siyasal ve düşünsel bir bağlam içerisinde gerçekleşir. Bu yüzden herhangi bir alanda yenilenmenin, şu ya da bu düşünürün şahsi istek ve arzularından neş’et etmesi söz konusu değildir. Çünkü yenilenme; yaşamın zemininden kopuk, insanların daha iyi bir yaşam tesis etmek için girdikleri patikalarda verdikleri mücadelelerden, döktükleri terden bigâne bir şekilde epistemolojik / bilişsel semalarda yapılan bir seyir uçuşu değildir. Toplumsal, siyasî, ekonomik ve kültürel kriz anlarında yenilenme ihtiyacı daha da pekişir, hayatın her alanında olduğu gibi düşüncede ve bilimsel etkinlikte kendisini gösterir.
 
Bugün tam da böyle bir krizin içinde yaşıyor durumdayız ve bu kriz toplumun direnç yetersizliği nedeniyle bir tür donukluğa dönüşmüştür. Gelinen noktada zayıflık ve çaresizliğimizi itiraf etmekten başka çıkar yol bulamamış, bölgemizde bitip tükenmek bilmez savaşlar yaşanırken geçmişin zafer dolu günlerini sayıklayarak umutsuzca bütün bu kaosun bitmesini bekler hale gelmiş durumdayız.”
 
Profesör Nasr Hamid Ebû Zeyd bu kitabında üç ana başlığı ele almaktadır: Yenilik, yasaklama ve yorum. Yazar bu konuları ele alırken siyasî despotizmle eşgüdümlü bir şekilde gelişen bilişsel despotizmi reddedip düşünce özgürlüğünü savunan bir anlayışla hareket etmektedir.

Yeni Çıkan Kitaplar

Yetkin Düşünce Sayı 17 - Toplumsal Bir Sözleşme Olarak ANAYASA
Yetkin Düşünce Sayı 17 - Toplumsal Bir Sözleşme Olarak ANAYASA
Aliya`da Özgürlük ve Sanat
Aliya`da Özgürlük ve Sanat
el-Halil Medya Sözlüğü
el-Halil Medya Sözlüğü
Şeriat ve Siyaset Arasında
Şeriat ve Siyaset Arasında
Müslümanların Engizisyonu 3
Müslümanların Engizisyonu 3

Kitap hakkında teknik bilgiler.

İlk Çıkış : Nisan 2014
Cilt : Amerikan Bristol 230 gr
Kağıt : Enzo Creamy 60 gr
Boyut : 13,5 cm x 21 cm
Kelimeler : yenilik, yasaklama, yorum, nasr hamid, ebu zeyd, düşünce, siyaset, toplum, tecdid, tevil, tefsir, söylem, eleştiri, dini ıslahat, dini söylem, sanat ve din, İslam ve sanat, edebi icaz, terminoloji, hermenötik, kuran, mushaf ,